Élettelen teraszok

– avagy kell-e egy családi házra erkély vagy emeleti terasz?

teraszMég az ősz elején, majd később pár hete portyára indultam a környékünkön. Néhány jellegzetes terasz- illetve erkélyképet szerettem volna készíteni az Építem a házam könyv III. kötetéhez. Most, hogy kissé célirányosabban vettem szemügyre a házak homlokzatát (az utcáról csak az látszik), meglepődve tapasztaltam, hogy aránylag sok ház rendelkezik emeleti terasszal.
Élet jelét azonban egyetlen(!) teraszon sem láttam – sem korábban, sem most!
Joggal merülhet fel a kérdés: akkor mi szükség rájuk?

 

A felesleges négyzetméterek csapdája

emeleti terasz, építem a házam, erkély, terasz

Ez a nagyon kedves, aranyos terasz a szomszéd utcában található. Szinte kínálja magát a pihenésre a jó levegőn – mégsem láttam még soha rajta senkit. Ami talán nem is meglepő, mert a terasz (és a ház bejárata) alig néhány méterre található a családi házas övezetünk egyik fő utcájától…
Adja magát a kérdés: ezt a teraszt eleve „csak” egy építészeti látványelemnek szánták a ház homlokzatán, vagy tényleges funkciót is elképzeltek hozzá?
És ha igen, akkor milyet?
Ide fog kiülni esténként a házaspár vacsora után? Vagy éppen itt fogják elkölteni a reggelijüket? Vagy ez a funkció-kérdés fel sem vetődött a tervezés időszakában?
Hajlok ez utóbbi variációra – vagy ha mégis voltak elképzelések, akkor azok nagyon sablonosak, felületesek voltak.
Talán még emlékeznek, az Építem a házam I. kötetében megfogalmaztuk a családiház-építés egyik csapdáját, amit a felesleges négyzetméterek csapdájának is nevezhetnénk.
Ha lakást akarunk vásárolni, és tudjuk, hogy egy négyzetméter ára 200.000 Ft, akkor bizony kétszer is meggondoljuk, hogy vásároljunk-e „fölösleges” 4-5 négyzetmétert – közel egymillió forintért.
Amikor azonban egy nagyobb, szabadabban tervezhető saját házról van szó, akkor már sokkal kevésbé szigorúan vesszük szemügyre a tervrajzon megjelenő területeket! Hány, de hány felesleges, semmire nem használható négyzetméter található a mi házunkban is! („Így adódott ki az alaprajz” – hangzik a gyakori indok…). Márpedig ezeket a felesleges négyzetmétereket nagyjából ugyanazzal a 200.000 Ft-al (mint építési költséggel) lehet beszorozni, mint egy lakás esetén!
Számomra ez ehhez hasonló erkélyek ugyanilyen ablakon kidobott pénzek látható jelei.

Szóval: kell-e terasz?

Van olyan ismerősöm, aki szerint egy családi házon semmi szükség emeleti teraszra. Ott a kert, tessék azt használni!
Ez azért valószínűleg túlzó általánosítás.
Lehet, hogy csak az emeleti terasz magasából nyílik remek kilátás a környező vidékre (bár lehet hogy csak addig, amíg nem épül elénk egy másik ház…), és az is pazar érzés lehet, ha reggel egy, a felkelő nap sugarai által megvilágított teraszra léphetünk ki közvetlenül a hálószobánkból mély levegőket szívni. De két dolog biztos:
– célszerű átgondolni, hogy milyen lakófunkciók valósíthatók meg kizárólag egy emeleti teraszon,
– ezekhez a funkciókhoz kell igazítani a terasz tájolását és szobakapcsolatait is!

Fillérekből megvan?

Sokan vethetik ellen persze, hogy nem kell ebből ekkora ügyet csinálni, egy terasz megépítése azért nem akkora költség, mint a ház belső helyiségeié.
Ez azonban nem okvetlenül van így!
Szakemberek tapasztalatai szerint a teraszok az egyik leggyakoribb hibaforrást jelentik a családi házakon – különösen igaz ez az emeleti teraszokra!
Először is: el kell vezetni róluk a vizet! Ha nem, vagy rosszul tesszük ezt meg (ez utóbbi a gyakoribb, valahogy a lejtetés, a pangó víz elvezetése nem a mesterek erőssége – tisztelet a kivételnek!), akkor ilyen látványos hibákra tehetünk szert:

 Rossz vízelvezetés

Egy rövid ökölszabály: legalább 1,5%, de inkább 2% lejtetés az elvárt! (Ne higgyék el, ha valaki azzal rémisztgeti Önöket ennek kapcsán, hogy ettől ferdén fog majd állni az asztal…)
Ha pedig a terasz alatt még egy lakóhelyiség is van (lejtős terepen ez a megoldás szinte tálcán kínálkozik), akkor a terasz alatti födémet hőszigetelni is kell, ami ma már 20 cm-nél is több helyet igényel!
Ha erre nem gondolunk időben, és a tervezővel sem készíttetünk kiviteli tervet erre a csomópontra, akkor könnyen előfordulhat, hogy egy lépcsőn kell feljutnunk a szobából való kilépéskor a teraszra… (A belső, helyiségek közti födémbe ugyanis csak legfeljebb kevéske hőszigetelés kerül, hiszen ott fűtött helyiségeket választunk el, így a két padlósík csak gondos tervezés esetén fog egy síkba kerülni!)
És rejtett aknákból még jócskán van. A dilatációk, a fagyállóság, a teraszkorlát rögzítése mind-mind ide tartozik.
Ezekről, és még rengeteg hasonló, hasznos tudnivalóról is olvashatnak az Építem a házam könyvsorozat december 15-én megjelenő III. kötetében!
Hamarosan már rendelhető!

Picture of BodnarGyorgy

BodnarGyorgy

Hasonló cikkek

Hírlevelünk

Így nem maradsz le egyetlen új információról sem.
Ha bármi izgalmas történik az építési piacon (például megjelenik egy új támogatási lehetőség, módosul egy fontos jogszabály), értesülni fogsz róla.
Ha megjelenik egy új videónk, egy új blogbejegyzésünk, ha valamilyen izgalmas rendezvényt szervezünk – ezekről mind időben értesülsz. (Itt hirdetjük meg például a Csináld magad tanfolyamainkat és a Tervcafékat is!)

Építkezőknek, felújítóknak, építési szakembereknek

Építem a házam könyvsorozat

Minden információ és tudás egy helyen, amire egy házépítésre, házfelújításra készülő családnak szüksége lehet!

Írj nekünk itt

Generic selectors
Csak teljesen egyező találatok
Keresés a címben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors
post
Kategória szerinti szűrés
Aktualitás
Árnyékolás
Burkolatok
Egyéb
energiatakarékos ház szakértő
Energiatakarékosság
Építési hibák
Építészet
Építkezés
Építkezés előkészítése
Építkezők mesélték
Építő közösség
Építőanyagok
Épületfizika
Érdekességek
Falazatok
Felújítás
Födém
Gépészet
Hanganyagok
Házak
Háztervek
Hőszivattyú
Infrafűtés
Jogi háttér
Kivitelezés
Költségvetés
Lakberendezés
Lakóérzet
Megújuló energia
Napelem
Nyílászárók
Ökoépítészet
Padló
Padlófűtés
Passzívházak
Pénzügyek
Szellőztetés
Szigetelés
Tervcafé
Tető, tetőtér
Tippek, ötletek
Történetek
Uncategorized
Videók
Villamosság
Vízszigetelés

Blogcikkeink

Olvass többet, legyen könnyebb