Építkezést, felújítást tervezők figyelem! Változni fognak a hőtechnikai elvárások!

 – új U-értékekről folyik a szakmai vita

1162947_building_3d_and_wireframe_7Reméljük, hogy az Építem a házam I. kötetének elolvasása, vagy éppen egy Tervcafén való részvétel után mindenkinek nyilvánvaló lesz, hogy egy ház tervezése hosszú folyamat, legalábbis ha azt akarjuk, hogy a lehető legtöbbet hozzuk ki az elképzeléseinkből!
Akik még csak most kezdik a tervezgetést, azoknak jó tudni arról, hogy jövőre jelentős szigorodás kezdődik az épületek hőtechnikai előírásaiban! Konkrét számokat is tartalmazó pletyka!

Az Építem a házam I. kötetében viszonylag hosszú részt szenteltünk a jelenleg hatályos energetikai előírások logikájának bemutatására.
A lényeg, hogy az elvárások, az előírások több (konkrétan három) szinten fogalmazódnak meg. A legalsó szint konkrét minimális elvárásokat fogalmaz meg az egyes épületszerkezeti elemek hőszigetelési paramétereivel („U”-értékével) szemben. Ezt mindenképpen be kell tartani, a további két szint pedig ezen túl figyelembe veszi az épület tájolását, árnyékolását, nyári hővédelmét és mindenek előtt az alkalmazott gépészeti berendezések milyenségét és hatásfokát.
Ez az elvárás-halmaz a „hírhedt” 7/2006 TNM Rendeletben van összefoglalva.
A rendelet az EU elvárásaival is összhangban, jövőre megújul. A jelenleg is folyó szakmai vita eredményeképpen 2019-ig bezárólag három lépcsőben szigorodnak majd várhatóan az elvárások.
A cél, hogy egyszerre sikerüljön csökkenteni az ország energiaigényét és az ezzel nagyrészt összefüggő szén-dioxid kibocsátást. (És noha az energiatakarékosság mindenkinek egyénileg is érdeke lenne, sokszor bizony csak kényszerrel lehet rákényszeríteni minket a legracionálisabb döntésekre is)
Hogy miért fontos a most építkezést, felújítást fontolgatóknak az új előírások ismerete?
Azért, mert akik 2012-ben kezdenek építkezni (de már tervezik!), az ő házukra már lehet, hogy az új előírások lesznek érvényesek,
Azért, mert a rendeletből az is kiderül: milyen házat kell építenünk ma ahhoz, hogy az még néhány év múlva is korszerűnek legyen mondható (legalábbis energetikai szempontból).

Az alábbiakban egy, még nem publikus munkaverziót olvashatnak a szerkezetekre lebontott minimum elvárásokról. Jó böngészést!

Picture of BodnarGyorgy

BodnarGyorgy

Hasonló cikkek

Hírlevelünk

Így nem maradsz le egyetlen új információról sem.
Ha bármi izgalmas történik az építési piacon (például megjelenik egy új támogatási lehetőség, módosul egy fontos jogszabály), értesülni fogsz róla.
Ha megjelenik egy új videónk, egy új blogbejegyzésünk, ha valamilyen izgalmas rendezvényt szervezünk – ezekről mind időben értesülsz. (Itt hirdetjük meg például a Csináld magad tanfolyamainkat és a Tervcafékat is!)

Építkezőknek, felújítóknak, építési szakembereknek

Építem a házam könyvsorozat

Minden információ és tudás egy helyen, amire egy házépítésre, házfelújításra készülő családnak szüksége lehet!

Írj nekünk itt

Generic selectors
Csak teljesen egyező találatok
Keresés a címben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors
post
Kategória szerinti szűrés
Aktualitás
Árnyékolás
Burkolatok
Egyéb
energiatakarékos ház szakértő
Energiatakarékosság
Építési hibák
Építészet
Építkezés
Építkezés előkészítése
Építkezők mesélték
Építő közösség
Építőanyagok
Épületfizika
Érdekességek
Falazatok
Felújítás
Födém
Gépészet
Hanganyagok
Házak
Háztervek
Hőszivattyú
Infrafűtés
Jogi háttér
Kivitelezés
Költségvetés
Lakberendezés
Lakóérzet
Megújuló energia
Napelem
Nyílászárók
Ökoépítészet
Padló
Padlófűtés
Passzívházak
Pénzügyek
Szellőztetés
Szigetelés
Tervcafé
Tető, tetőtér
Tippek, ötletek
Történetek
Uncategorized
Videók
Villamosság
Vízszigetelés

Blogcikkeink

Olvass többet, legyen könnyebb