Nem csak az építész felelőssége!

850369_architectureElső pillantásra talán túlzónak és sarkosnak hat a megállapítás: egy családi ház tervezése az építtető feladata és nem az építészé!

Természetesen a jövendő ház konkrét terveit a szakembereknek kell elkészítenie, de az építkezés megtervezése, előkészítése ennél többről szól. Először is az építtetőnek meg kell fogalmaznia a minél pontosabb elvárásait.

Nem elég az, hogy egy „nagy” és „szép” házat szeretnék. Mit jelent (neki, magának) a „nagy”? Mire szeretne helyet a házban és mekkorát? Szükséges-e például külön dolgozószoba? Ha igen, akkor milyen célokra? Ide kerül netán a családi könyvtár? (Ha igen, akkor hány kötettel kalkuláljunk?)

Tervbe van-e véve, hogy ebben a szobában ügyfeleket is fogadunk? (Ha igen, akkor kell egy tárgyalórészlegalább négy ülőhellyel, s talán egy külön bejárat is.). Kell-e telefon, fax, internet-kapcsolat? Mert akkor ezeket ki kell építeni. Ugyanígy egyedi és alapos átgondolást igényelnek az olyan „különleges” helyiségek, mint avendégszoba, a különböző tároló helyiségek, a „wellness-részleg„, a hobbiszoba, a szárítóhelyiség, és még sorolhatnám.

De bizony azt is körültekintően meg kell rágni, hogy az úgymond szokványos helyiségek mekkorák legyenek. Élünk-e például akkora társadalmi életet, amelyhez elengedhetetlen egy 12 személyes asztal elhelyezése egy külön étkezőhelyiségben?

Soha nem szabad elfelejteni, hogy amikor egy helyiségről és annak méretéről határozunk, akkor megközelítőleg200.000 Ft/m2 sorsáról is döntünk (becsült építési költség)!

A családi ház építése során az egyik leggyakoribb hiba, hogy az építkezők túl nagyvonalúan bánnak a négyzetméterekkel. Amikor egy lakás vásárlásán gondolkozunk, akkor alaposan megfontoljuk, hogy egy 75 m2-es lakás plusz 15 m2-e megér-e nekünk mondjuk 4,5 millió forintot egy 60 m2-es lakáshoz képest.Alaposan megnézzük a lakás beosztását. Ehhez képest a legtöbb családi ház hemzseg a felesleges lakóterektől.

Családi ház építése előtt hasznos lehet barátainkkal, ismerőseinkkel ilyen szemmel áttekinteni az ő otthonukat!Faggassuk ki őket a tapasztalataikról! Mi bizonyult hasznosnak a napi életvitelük során és mi haszontalannak. Mit hiányolnak, mit csinálnának másként?

Az Építem a házam könyvsorozat I. kötetének egy teljes fejezete segít abban, hogy átgondolt elképzelésekkel kereshessék fel tervezőjüket.

Picture of BodnarGyorgy

BodnarGyorgy

Hasonló cikkek

Hírlevelünk

Így nem maradsz le egyetlen új információról sem.
Ha bármi izgalmas történik az építési piacon (például megjelenik egy új támogatási lehetőség, módosul egy fontos jogszabály), értesülni fogsz róla.
Ha megjelenik egy új videónk, egy új blogbejegyzésünk, ha valamilyen izgalmas rendezvényt szervezünk – ezekről mind időben értesülsz. (Itt hirdetjük meg például a Csináld magad tanfolyamainkat és a Tervcafékat is!)

Építkezőknek, felújítóknak

Építem a házam könysorozat

Írj nekünk itt

Generic selectors
Csak teljesen egyező találatok
Keresés a címben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors
post
Kategória szerinti szűrés
Árnyékolás
Burkolatok
Egyéb
energiatakarékos ház szakértő
Energiatakarékosság
Építési hibák
Építészet
Építkezés
Építkezés előkészítése
Építkezők mesélték
Építő közösség
Építőanyagok
Épületfizika
Érdekességek
Falazatok
Felújítás
Födém
Gépészet
Hanganyagok
Házak
Háztervek
Hőszivattyú
Infrafűtés
Jogi háttér
Kivitelezés
Költségvetés
Lakberendezés
Lakóérzet
Megújuló energia
Napelem
Nyílászárók
Ökoépítészet
Padló
Padlófűtés
Passzívházak
Pénzügyek
Szellőztetés
Szigetelés
Tervcafé
Tető, tetőtér
Tippek, ötletek
Történetek
Uncategorized
Videók
Villamosság
Vízszigetelés

Blogcikkeink

Olvass többet, legyen könnyebb