– Új szolgáltatásokkal bővül Az építő közösség Sokat gondolkoztam azon, hogy ha ma építkező lennék, akkor kinek a véleményére adnék a legtöbbet, kinek a tanácsait tartanám a legnagyobb becsben? Arra jutottam, hogy olyan építkezőkét, akik nem is olyan régen ugyanabban…
Koncepcióház a Skót Felföldön – amikor a fantáziának semmi nem szab határt
– és még az is kiderül, egyetért-e Le Corbusier-el!
Tudta azt, hogy nem csak koncepcióautók léteznek, hanemkoncepcióházak is?
„A koncepcióautók vágyainkat, érzelmeinket, ihletünket fejezik ki, vagyis azt, hogy a valóságot hogyan tudjuk egy magasabb szintre emelni.” – olvasható a Toyota honlapján, és minden bizonnyal ez igaz a koncepcióházakra is. Mondhatjuk azt, hogy ez az, amikor az építész fantáziája szárnyakat kap, semmi nem szab neki határt (legkevésbé a megrendelő földhözragadtsága és pénztárcája 🙂 ) – de ki tudja, később akár még meg is valósulhat valami az ötletkavalkádból!
Egyik-másik ilyen ház még arra is jó lehet, hogy az építkezők elszakadjanak a körülöttük látott sablonos megoldásoktól. No, azért azt mondjuk megnézném, hogy az alábbiakban bemutatott nullenergiás házat melyik hatóság engedélyezné…
Akár igazi is lehetne?
Hogy tetszik? Elmenne egy fantáziafilmben is?
Talán legjobban „Tyúkól”-nak lehetne fordítani ennek a koncepcióháznak a nevét, amit egy francia művész,Benoit Challand tervezett, s amit roppant stílusosan a Skót Felföldre helyezett el (mármint „photoshopilag”).
Bár a hatalmas fémlábakon álló házba meglehetősen kalandos (lenne) a bejutás (a létrarendszer csak az alsó rajzon került megjelenítésre) – de azért a megjelenés igencsak impozáns, és egy esetleges ostromló csapatnak is megnehezítené a dolgát…
A fantáziálás a részletekre is kiterjedt. A falak péládul kívül belül természetes fa borítást kaptak, szinte minden helyiségből egy erkélyre lehet kijutni (már aki nem tériszonyos…), az ezúttal hagyományosnak mondható tetőre viszont napelem-hegyek kerültek. (A tervező szerint ezzel és a betervezett ultramodern gépészettel a házautonóm háznak minősülne, azaz megtermelné a működéséhez szükséges energiát.)
Íme egy belső kép is, hogy jobban el lehessen képzelni a megálmodó koncepcióját! (No meg hatásfokozás kedvéért…)
Az előzmények
Érdekes lehet ugyanakkor megismerni azt is, miből merít egy ilyen koncepcióháznak a kitalálója – például most, konkrétan ebben az esetben.
Saját bevallása szerint két fő inspirálója volt – érdemes mindkettőre egy-egy pillantást vetni.
Egyik a híres, svájci származású építész, Le Corbusier, neki is egyik leghíresebb (családi) háza, a Villa Savoye, Párizs mellett, egy kisvárosban (Poissy-ban). Bármilyen meglepő, ez a ma is modernnek számító villa vagy 80 évvel ezelőtt, 1930 táján épült.
Le Corbusier nevéhez fűződik például „Az új építészet öt pontjának” megfogalmazása – nem nehéz felfedezni, hogy Benoit Challand különösen az első pontot vette komolyan 🙂
Önnek hogy tetszenek?
- Az épület lábakra állítása, hogy az ne vegyen el területet a természettől
- Pillérváz, amivel biztosítható a tartószerkezettől független szabad alaprajzi alakítás
- A teherviseléstől mentesült homlokzat szabad alakítása
- Szalagablakok, melyek növelik a bevilágítás mértékét és nyitnak a külső tér felé
- Tetőkert kialakítására lehetőséget adó lapostető.
(Forrás: Wikipedia)
Másik ihletadónak Santiago Calatrava-nak, a közelmúlt világhírű spanyol építészének híres „lebegő szobrai” számítanak – az alábbi képen ezek közül egy nagyban is megépült látható (Palma de Mallorca, Modern és kortárs művészetek Múzeuma)
Aki szeretne a komolyabb virtuális túrát tenni a ma már múzeumként működő Villa Savoye-ban, kattintson ide!
Aki szeretne jobban megismerkedni Calatrava különleges szobraival, kattintson ide!
Forrás: https://www.dezeen.com/2014/02/11/roost-house-by-benoit-challand/
Képek: dezeen.com, cornucopia3D.com, mwwill.blogspot.com