– avagy egy alternatív hőszivattyús megoldás – számokkal illusztrálva Szerző: Kardos Ferenc A blogsorozat előző részében megígértük, hogy kicsit még jobban összezavarjuk az építkezőket! :-) A téma még mindig az épületgépészet, azon belül is a padlófűtés. Az infrafólia kapcsán írott…
Padlófűtés „éjszakai” árammal (2. rész)
– avagy (sajnos) a gépészetben sincsenek tuti tippek
Szerző : Bodnár György
Nemrégen beszélgettünk egyik kivitelező(!) partnerünkkel, aki történetesen éppen a saját házát (is) építi.
Elpanaszolta, hogy már nagyon elege van a gépészekből. Négy emberhez fordult eddig, és mindegyik gyökeresen más javaslattal élt jövendő háza gépészeti rendszerével kapcsolatban. Most akkor kinek higgyen?
A helyzet ismerős – hasonlóra minden építkezőnek, felújítónak fel érdemes készülni. (Remélem ezért is várják már nagyon sokan az Építem a házam 5. kötetét, amiben minden alapismeret hozzáférhető lesz az épületgépészetről! :-))
A most következő blogpár saját blogjaink hozzászólásaiból emel ki két példát – szerintem mindenki okulására. (A pár második tagja tekinthető a sorozat 1. része folytatásának!)
Első (rövid) felvonás: Tibor beszámolója a fűtőfilmről.
Több konkrét példa kellene
„Végig olvastam az összes hozzászólást…vegyes érzelmekkel. Érthető módon, sok a bizonytalanság, kétség, hogy egy új építkezésnél melyik fűtés lehet gazdaságos és hatékony? 3 évvel ezelőtt hasonló kérdések foglalkoztattak engem is egy új építkezés kapcsán, és – mérnök létemre – nehéz volt eligazodni és dönteni a különböző fűtési rendszerek között. Nehéz értelmezni, követni a cégek műszaki, gazdasági érveléseit, főleg abban a tudatban, hogy mindenki üzletet akar…és a maga lovát dicséri, igazolja…mint ezen a fórumon is!
Ezen a fórumon is sok az elméleti érv, kevés a gyakorlati referencia! Én bemutatnám a saját döntésem tapasztalatait…okulásul és tényszerűen.”
Ezzel egyébként teljesen egyetértek, és tavasztól kezdve szeretnénk is több megvalósult épületet és gépészeti rendszert bemutatni.
Első fecskének is tekinthető András „élménybeszámolója” a decemberi Tervcafén, ami ide kattintva és ide kattintva nézhető meg!
Napelem, fűtőfilm, infrapanel
„Én egy napelemes rendszert választottam, fűtőfilmmel, hidegburkolatoknál fűtőszőnyeg, garázsban infrapanellel.
A ház 10 cm grafitos szigetelést kapott a homlokzatra, aljzaton 10 cm XPS lépésálló szigetelés, tetőtér 20 cm kőzetgyapot szigetelést.
- A ház fűtött alapterülete 202 nm, 32 fokos tető, Dél-Nyugati tájolás,
- 24 db napelem+ inverter, tartószerkezettel, felszereléssel 3 230 000 Ft,
- 134 nm fűtőfilm, 34 nm fűtőszőnyeg, 34 nm dupla garázs 1 db infrapanel, összes költség munkadíjjal 1 960 000 Ft,
- 1 db vízmelegítő – levegő hőszivattyús 234 000 Ft.
Összes költség: 5 424 000 Ft.
Éves fűtés, villany, meleg víz költség 2015 szeptembertől – 2016 szeptemberig 138 400 Ft azaz 11 533 Ft / hó. További 6 db (ez itt tévedés lesz, 12 db kellene, ha elfér még a háztetőn) napelemmel közel 0 szaldós lehet a ház.
Ezek a tények! Ide lehet tenni a fentiekben megadott ház paraméterei alapján az egyéb fűtési rendszerek ár kalkulációit bizonyításul a fenti vitákhoz! / Megjegyzem, hagyományos gáz üzemű, kondenzációs kazánnal, részben padlófűtéssel, radiátorral 3,5 millióra volt ajánlatom/”
A csapda
Egyrészt nagyon köszönöm ezúton is Tibor hozzászólását és konkrét számait! Ilyenekből szeretnénk minél többet látni Az építő közösség zárt Facebook-csoportjában!
Aki a fűtési rendszer tervezgetésénél jár, amúgy is érdemes áttanulmányozni azt a közel 200(!) hozzászólást, ami bő egy éves Parasztvakítás infrafólia segítségével című provokatív blogbejegyzésünkhöz született (és születik a mai napig)!
Az igazi csapda bármelyik, építkezés közben véghez vitt döntésünk kapcsán, hogy hiába leszünk (remélhetőleg!) megelégedve a végeredménnyel – arról nem lesz tapasztalatunk, hogy mennyivel lett volna esetleg jobb/olcsóbb/hosszabb távra szólóbb egy másik műszaki megoldás választása. (Jó hír, és egyben az élet Nagy Paradoxona, hogy azt sem fogjuk megtudni, hogy egy utóbb olvasott/hallott alternatív megoldás tényleg jobb, vagy éppen rosszabb eredményt hozott-e volna számunkra, mint a jelenlegi…)
Egyetlen járható út marad:
– Felvértezni magunkat alapismeretekkel – hogy érdemben tudjuk megítélni azt, amit hallunk, olvasunk (Vagy egyáltalán megértsük…) – ehhez szeretnénk segítséget nyújtani ebben az évben különösen Az építő közösségben.
– Megismerni többféle alternatívát.
– Hozni egy – valószínűleg érzelmi 🙂 – döntést (de azért amennyire lehet, biztos alapokon nyugvót)
– Együtt élni a döntéssel. (Mert azért ha az megalapozott volt, akkor nagyon rossz nem lehet!)
Mindennek bizonyítására a mini blogsorozat utolsó részében egy alternatívát olvashat majd a mostani rendszerre – ami egyben folytatja majd a sorozat 1. részének gondolatmenetét! (Az 1. részt ide kattintva tudja elolvasni!)
Ha tetszett a bejegyzés, és hasznosnak találta, ossza meg barátaival, ismerőseivel is!
Kategóriák: Gépészet
Vélemény? (0) ↓