Padlófűtés „éjszakai” árammal (2. rész)

– avagy (sajnos) a gépészetben sincsenek tuti tippek

Szerző : Bodnár György

FűtőfilmNemrégen beszélgettünk egyik kivitelező(!) partnerünkkel, aki történetesen éppen a saját házát (is) építi.
Elpanaszolta, hogy már nagyon elege van a gépészekből. Négy emberhez fordult eddig, és mindegyik gyökeresen más javaslattal élt jövendő háza gépészeti rendszerével kapcsolatban. Most akkor kinek higgyen?
A helyzet ismerős – hasonlóra minden építkezőnek, felújítónak fel érdemes készülni. (Remélem ezért is várják már nagyon sokan az Építem a házam 5. kötetét, amiben minden alapismeret hozzáférhető lesz az épületgépészetről! :-))
A most következő blogpár saját blogjaink hozzászólásaiból emel ki két példát – szerintem mindenki okulására. (A pár második tagja tekinthető a sorozat 1. része folytatásának!)
Első (rövid) felvonás: Tibor beszámolója a fűtőfilmről.

 

Több konkrét példa kellene

„Végig olvastam az összes hozzászólást…vegyes érzelmekkel. Érthető módon, sok a bizonytalanság, kétség, hogy egy új építkezésnél melyik fűtés lehet gazdaságos és hatékony? 3 évvel ezelőtt hasonló kérdések foglalkoztattak engem is egy új építkezés kapcsán, és – mérnök létemre – nehéz volt eligazodni és dönteni a különböző fűtési rendszerek között. Nehéz értelmezni, követni a cégek műszaki, gazdasági érveléseit, főleg abban a tudatban, hogy mindenki üzletet akar…és a maga lovát dicséri, igazolja…mint ezen a fórumon is!

Ezen a fórumon is sok az elméleti érv, kevés a gyakorlati referencia! Én bemutatnám a saját döntésem tapasztalatait…okulásul és tényszerűen.”

Ezzel egyébként teljesen egyetértek, és tavasztól kezdve szeretnénk is több megvalósult épületet és gépészeti rendszert bemutatni.
Első fecskének is tekinthető András „élménybeszámolója” a decemberi Tervcafén, ami ide kattintva és ide kattintva nézhető meg!

 

Napelem, fűtőfilm, infrapanel

„Én egy napelemes rendszert választottam, fűtőfilmmel, hidegburkolatoknál fűtőszőnyeg, garázsban infrapanellel.

A ház 10 cm grafitos szigetelést kapott a homlokzatra, aljzaton 10 cm XPS lépésálló szigetelés, tetőtér 20 cm kőzetgyapot szigetelést.

  • A ház fűtött alapterülete 202 nm, 32 fokos tető, Dél-Nyugati tájolás,
  • 24 db napelem+ inverter, tartószerkezettel, felszereléssel 3 230 000 Ft,
  • 134 nm fűtőfilm, 34 nm fűtőszőnyeg, 34 nm dupla garázs 1 db infrapanel, összes költség munkadíjjal 1 960 000 Ft,
  • 1 db vízmelegítő – levegő hőszivattyús 234 000 Ft.

Összes költség: 5 424 000 Ft.

Éves fűtés, villany, meleg víz költség 2015 szeptembertől – 2016 szeptemberig 138 400 Ft azaz 11 533 Ft / hó. További 6 db (ez itt tévedés lesz, 12 db kellene, ha elfér még a háztetőn) napelemmel közel 0 szaldós lehet a ház.

Ezek a tények! Ide lehet tenni a fentiekben megadott ház paraméterei alapján az egyéb fűtési rendszerek ár kalkulációit bizonyításul a fenti vitákhoz! / Megjegyzem, hagyományos gáz üzemű, kondenzációs kazánnal, részben padlófűtéssel, radiátorral 3,5 millióra volt ajánlatom/”

 

A csapda

Egyrészt nagyon köszönöm ezúton is Tibor hozzászólását és konkrét számait! Ilyenekből szeretnénk minél többet látni Az építő közösség zárt Facebook-csoportjában!
Aki a fűtési rendszer tervezgetésénél jár, amúgy is érdemes áttanulmányozni azt a közel 200(!) hozzászólást, ami bő egy éves Parasztvakítás infrafólia segítségével című provokatív blogbejegyzésünkhöz született (és születik a mai napig)!

Az igazi csapda bármelyik, építkezés közben véghez vitt döntésünk kapcsán, hogy hiába leszünk (remélhetőleg!) megelégedve a végeredménnyel – arról nem lesz tapasztalatunk, hogy mennyivel lett volna esetleg jobb/olcsóbb/hosszabb távra szólóbb egy másik műszaki megoldás választása. (Jó hír, és egyben az élet Nagy Paradoxona, hogy azt sem fogjuk megtudni, hogy egy utóbb olvasott/hallott alternatív megoldás tényleg jobb, vagy éppen rosszabb eredményt hozott-e volna számunkra, mint a jelenlegi…)

Egyetlen járható út marad:
Felvértezni magunkat alapismeretekkel – hogy érdemben tudjuk megítélni azt, amit hallunk, olvasunk (Vagy egyáltalán megértsük…) – ehhez szeretnénk segítséget nyújtani ebben az évben különösen Az építő közösségben.
Megismerni többféle alternatívát.
Hozni egy – valószínűleg érzelmi 🙂 – döntést (de azért amennyire lehet, biztos alapokon nyugvót)
– Együtt élni a döntéssel. (Mert azért ha az megalapozott volt, akkor nagyon rossz nem lehet!)

Mindennek bizonyítására a mini blogsorozat utolsó részében egy alternatívát olvashat majd a mostani rendszerre – ami egyben folytatja majd a sorozat 1. részének gondolatmenetét! (Az 1. részt ide kattintva tudja elolvasni!)

Ha tetszett a bejegyzés, és hasznosnak találta, ossza meg barátaival, ismerőseivel is!

 

Picture of BodnarGyorgy

BodnarGyorgy

Hasonló cikkek

Hírlevelünk

Így nem maradsz le egyetlen új információról sem.
Ha bármi izgalmas történik az építési piacon (például megjelenik egy új támogatási lehetőség, módosul egy fontos jogszabály), értesülni fogsz róla.
Ha megjelenik egy új videónk, egy új blogbejegyzésünk, ha valamilyen izgalmas rendezvényt szervezünk – ezekről mind időben értesülsz. (Itt hirdetjük meg például a Csináld magad tanfolyamainkat és a Tervcafékat is!)

Építkezőknek, felújítóknak

Építem a házam könysorozat

Írj nekünk itt

Generic selectors
Csak teljesen egyező találatok
Keresés a címben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors
post
Kategória szerinti szűrés
Árnyékolás
Burkolatok
Egyéb
energiatakarékos ház szakértő
Energiatakarékosság
Építési hibák
Építészet
Építkezés
Építkezés előkészítése
Építkezők mesélték
Építő közösség
Építőanyagok
Épületfizika
Érdekességek
Falazatok
Felújítás
Födém
Gépészet
Hanganyagok
Házak
Háztervek
Hőszivattyú
Infrafűtés
Jogi háttér
Kivitelezés
Költségvetés
Lakberendezés
Lakóérzet
Megújuló energia
Napelem
Nyílászárók
Ökoépítészet
Padló
Padlófűtés
Passzívházak
Pénzügyek
Szellőztetés
Szigetelés
Tervcafé
Tető, tetőtér
Tippek, ötletek
Történetek
Uncategorized
Videók
Villamosság
Vízszigetelés

Blogcikkeink

Olvass többet, legyen könnyebb