– mini közvélemény-kutatásunk második része A Construmán és az Interneten kérdeztük a családi ház építése vagy felújítása előtt állókat arról, hogy mit tartanak jelenleg a legsúlyosabb problémának az építkezések területén. Itt a lehetőség, hogy mindenki összevesse saját véleményét a többi…
Építkezés előtt (VIDEÓ)
– avagy mi mindent kell átgondolni, eldönteni és elintézni, mielőtt belevágunk?
Szerző: Bodnár György
Kinek való a családi ház? A telekválasztás megnövekedett jelentősége.
Tervezés fővállalkozásban? Milyen csapdákat rejt a 2021-től érvényes „közel nulla” elvárásrendszer?
Mennyibe kerül ma egy építkezés? Fővállalkozóval vagy alvállalkozókkal?
A házépítés legmisztikusabb fogalma.
Ilyen, és ehhez hasonló izgalmas témákról esett szó 4. Facebook élő adásunkban, amelyet most felvételről Ön is megtekinthet !
Előkészítés + kivitelezés
Egy építkezés valójában két, egyenrangú részből áll: előkészítés és kivitelezés.
Régi tapasztalat, hogy a „magyar virtus” (vagy nem is tudom, mi lenne a jó szó erre) szeretne minél hamarabb túl lenni az elsőn, és a lehető leghamarabb nekiesni a látványos második résznek.
„Ne tököljünk már annyit, vágjunk bele!”
„Mit kell ennyit szöszmötölni, apáink sem tervezgettek évekig, nekiálltak a két kezükkel, aztán mégis áll a ház a mai napig!”
„Kezdjünk neki, aztán úgyis lesz majd valahogy!”
A szomorú valóság ezzel szemben az, hogy talán éppen ez az átgondolatlanság, előkészítetlenség az oka annak, hogy a magyar lakásállomány a legtöbb mutatószám alapján Európa legrosszabbjai között van – miközben az itteni jövedelmekhez képest aránytalanul sokba kerül egy-egy építkezés.
A spórolás egyik leghatékonyabb módja
Tapasztalataim alapján a legtöbb magyar építkezésen (legyen szó metróépítésről vagy éppen egy nagyobb házfelújításról) legalább 20%-ot lehetne spórolni, ha a kivitelezési szakasz megfelelően elő lenne készítve!
Ez különösen fontos lenne napjainkban, amikor már annyira bonyolulttá váltak a házaink (főként a megnövekedett energiahatékonysági és kényelmi elvárásainknak köszönhetően), hogy szinte minden mindennel összefügg bennük.
Egy ilyen bonyolult, összetett szerkezet megtervezése, átgondolása lényegesen több időt és energiát igényel, mint akár nagyapáink, apáink házai!
Mi mindent kell átgondolni, megtanulni, eldönteni, elintézni, eldönteni még a „tényleges” építkezés előtt?
Ehhez próbáltam meg tippeket, ötleteket adni a 4. Facebook élő adásunkban, melyet most felvételről Ön is megnézhet!
Jótanácsok építkezés előtt
Az építkezés előkészületeiről szól sokkal bővebben az Építem a házam 1. kötete, melynek éppen most, 2019 elején jelent meg 3., megújult kiadása!
Bővebb infó ide kattintva:
https://www.epitemahazam.hu/kozosseg/epitem-a-hazam-1-kotet-2019/
Ha tetszett a bejegyzés és a videó, akkor ossza meg barátaival, ismerőseivel is!
Kategóriák: Építkezés, Építkezés előkészítése
Vélemény? (2) ↓
Köszön szépen hogy tanácsaival segíti az építkezésünket. Mi a tavalyi évben kezdtünk el építkezni eddig sikerült tető alá hozni a házunkat. Mos indulnak a belső munkálatok. Ezentúl is figyelemmel kísérem az előadásait.
Köszönettel Kréth János
Kedves János! Köszönöm a dicsérő szavakat, mindig jól esnek! 🙂 Sok sikert a végéhez is! Üdvözlettel Bodnár György