Tények és tévhitek az infrafűtésről (3. rész)

– avagy sugárözönben élünk?

Szerző: Kardos Ferenc

Elektroszmog mérése infrafólia felettBő egy év telt el azóta, amióta megjelent Az építő közösség legnépszerűbb blogbejegyzése. Kardos Ferenc – meglehetősen provokatív – írása az infrafűtés ellentmondásairól már több mint 100 hozzászólást generált. (A mostani blogbejegyzés ezen előzményei ide kattintva és ide kattintva olvashatók!) Feri nem „szállt le” a témáról, és most egy ráadás 3. részben azt is megosztja, hogy milyen sugárzási értékeket mért – a nem megfelelően kivitelezett – infrafűtés mellett/fölött! Vigyázat, elektroszmog veszélye!

 

 

Nagyfeszültségű távvezeték és infrafólia

 

Elektroszmog mérése távvezetéknélElektromos térerő mérés egy 220 kV-os távvezeték alatt, a talajtól 1 méter magasságban. 1958 V/m értékű a térerő

Elektroszmog mérése fűtőfólia felettElektromos térerő mérés fűtőfólia felett. A fűtőfólia felett 5 cm-el mért érték közel azonos a távvezetéknél mért értékkel!  6 csempevastagságra volt szükség, mert a műszer „kiakadt”, 1999 V/m a mérés felső határa! Így volt mérhető 1835 V/m, ami döbbenetesen magas érték, különösen egy hagyományos elektromos padlófűtés-kábel 0 értékéhez képest! (Annak ellenére, hogy a fűtőfóliának kedvezne az alacsonyabb, 100 wattos teljesítménye a fűtőkábel 160 wattjához képest.)

Távvezetékek alatt nem szeretne lakni senki, ezt biztosan minden telekvásárló tudja. Akkor vajon ki kíván ekkora mértékű alacsonyfrekvenciás elektroszmogot költöztetni a lakásába?
A kérdés költői, nyilvánvalóan senki, ha tudnák mit kapnak a fűtőfóliával, aligha vennék meg. Az érdekesség abban van, hogy a távvezeték elektromos térereje nem volna mérhető egy alatta lévő házban, mert nem tud áthatolni a falakon. Tehát megállapítható, hogy a fűtőfólia „segít” megteremteni azt a mértékű elektroszmogot a lakásban, ami a távvezeték alá épített ház udvarán lenne a szabadban… És teszi ezt az ország bármely pontján, ott is ahol a közelben sincs nagyfeszültségű távvezeték!

 

Mitől sugározhat az infrafűtés?

Tartsunk egy kis pihenőt a mérések után, és gondolkodjunk el azon, hogy mi lehet az oka annak, hogy azonos teljesítmény és azonos áramfelvétel mellett a fűtőfólia úgy viselkedik, mintha elektroszmog sugárzása lett volna a tervezők célja?
Mivel több évet töltöttem elektronikai szakterületen, mint épületgépészetben, van egy elképzelésem, mi lehet a rejtély nyitja. Az „intelligens” vagy nem intelligens fóliák és filmek úgy viselkednek, mint egy sugárzó antenna, vagy mint egy szoba méretű kondenzátor egyik fegyverzete.
Mi az a kondenzátor? https://hu.wikipedia.org/wiki/Kondenz%C3%A1tor_(%C3%A1ramk%C3%B6ri_alkatr%C3%A9sz)

Ha megvizsgálunk egy fűtőkábelt ill. fűtőszőnyeget, akkor azt fogjuk találni, hogy 1 m2 felületen 10 méter 4mm-es (0,004 m) kábel található, ennek felülete 0,04 m, tehát ennyi lesz a sugárzó felület, de csak mágnesesen, mert ez árnyékolt kábel, emiatt elektromos tér nem keletkezik.

A fűtőfóliáknál az 1 m2 felületből mintegy 0,9 m2 a vezető felület, ennek egy része 1 cm széles rézfólia, a többi felület a fóliára felgőzölt ellenállásanyag.

Tehát ennyire egyszerű lesz a magyarázat: az egyik 0,04 m2 felületen sugároz (ami ráadásul árnyékolt), míg a másik 0,9 m2-en. A különbség 22,5-szeres!

 

Hogyan lehetne megszüntetni a sugárzást?

Joggal felmerülhet a kérdés, érdemes lenne esetleg árnyékolni a fűtőfóliát, legalább az elektromos térerő megszűnne felette. Vajon miért nem jutott eszébe ez a forgalmazóknak?
Rossz hírem van, eszébe jutott, a reklámanyagokban is szerepel, itt a bizonyíték!

infrafűtés rétegrendekAz „intelligens” fűtőfólia Construmán osztogatott szóróanyagán láthatóak a különböző padlóburkolatoknál szükséges rétegrendek. Mindegyik színes ábrán LÁTHATÓ a földelő rács a fólia felett, de egyedül a járólapok alatti rétegeknél kerül megemlítésre így: földelő rács**

Érdekes módon mindegyik rétegrendnél jól látható a földelés, de nincsen megemlítve a felsorolásban. Ez volna az a földelendő sűrű fémháló, aminek a feladata azonos a fűtőszőnyeg árnyékoló harisnyájával, ami ott körbeveszi a fűtőkábelt. Lehetne még azon tréfálkozni, mit keres egy szoros rétegrendben a hőtükör, ami egy Alu fólia –  a hőtükör ott lehet hasznos, ahol sugárzással történik a hőátadás. Az egymáshoz préselődő anyagok közti hőáramlás vezetéssel történik, ott egy alufólia – kiváló hővezető lévén – nem segíti a szigetelő képességet, viszont értelmetlenül kidobott pénz a beépítése. Ami viszont hasznos lenne, az valószínűleg sehol sem kerül beépítésre.

A YouTube-on tucatjával vannak fenn videók fűtőfilmes padlófűtés villámgyors kiépítéséről. Hármat megnézve az a tapasztalat, hogy semmilyen elektroszmog elleni védelem nem kerül beépítésre, elmarad a földelhető fémháló  – ami kapásból árbeli versenyhátrányba hozza a tisztességes forgalmazókat a gyanútlan építkezők előtt…

Az építő közösség megjegyzése: A cikkben többször szerepel a fűtőkábel, vagy fűtőszőnyeg megnevezés.
Ez az elektromos felületi fűtések „hagyományos” megoldásaira utal, megkülönböztetve azokat az infrafűtéstől, ami az elektromos fűtések egy speciális változata.

A cikk kiterjesztett változata a VGF Szaklap decemberi számában jelenik meg!

UPDATE: A cikkre válasz is született, melyet ide kattintva tud elolvasni!

Ha tetszett a bejegyzés és hasznosnak találta, ossza meg ismerőseivel, barátaival is!

 

Picture of BodnarGyorgy

BodnarGyorgy

Hasonló cikkek

Hírlevelünk

Így nem maradsz le egyetlen új információról sem.
Ha bármi izgalmas történik az építési piacon (például megjelenik egy új támogatási lehetőség, módosul egy fontos jogszabály), értesülni fogsz róla.
Ha megjelenik egy új videónk, egy új blogbejegyzésünk, ha valamilyen izgalmas rendezvényt szervezünk – ezekről mind időben értesülsz. (Itt hirdetjük meg például a Csináld magad tanfolyamainkat és a Tervcafékat is!)

Építkezőknek, felújítóknak, építési szakembereknek

Építem a házam könyvsorozat

Minden információ és tudás egy helyen, amire egy házépítésre, házfelújításra készülő családnak szüksége lehet!

Írj nekünk itt

Generic selectors
Csak teljesen egyező találatok
Keresés a címben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors
post
Kategória szerinti szűrés
Aktualitás
Árnyékolás
Burkolatok
Egyéb
energiatakarékos ház szakértő
Energiatakarékosság
Építési hibák
Építészet
Építkezés
Építkezés előkészítése
Építkezők mesélték
Építő közösség
Építőanyagok
Épületfizika
Érdekességek
Falazatok
Felújítás
Födém
Gépészet
Hanganyagok
Házak
Háztervek
Hőszivattyú
Infrafűtés
Jogi háttér
Kivitelezés
Költségvetés
Lakberendezés
Lakóérzet
Megújuló energia
Napelem
Nyílászárók
Ökoépítészet
Padló
Padlófűtés
Passzívházak
Pénzügyek
Szellőztetés
Szigetelés
Tervcafé
Tető, tetőtér
Tippek, ötletek
Történetek
Uncategorized
Videók
Villamosság
Vízszigetelés

Blogcikkeink

Olvass többet, legyen könnyebb