– avagy sugárözönben élünk?
Szerző: Kardos Ferenc
Bő egy év telt el azóta, amióta megjelent Az építő közösség legnépszerűbb blogbejegyzése. Kardos Ferenc – meglehetősen provokatív – írása az infrafűtés ellentmondásairól már több mint 100 hozzászólást generált. (A mostani blogbejegyzés ezen előzményei ide kattintva és ide kattintva olvashatók!) Feri nem „szállt le” a témáról, és most egy ráadás 3. részben azt is megosztja, hogy milyen sugárzási értékeket mért – a nem megfelelően kivitelezett – infrafűtés mellett/fölött! Vigyázat, elektroszmog veszélye!
Nagyfeszültségű távvezeték és infrafólia
Elektromos térerő mérés egy 220 kV-os távvezeték alatt, a talajtól 1 méter magasságban. 1958 V/m értékű a térerő
Elektromos térerő mérés fűtőfólia felett. A fűtőfólia felett 5 cm-el mért érték közel azonos a távvezetéknél mért értékkel! 6 csempevastagságra volt szükség, mert a műszer „kiakadt”, 1999 V/m a mérés felső határa! Így volt mérhető 1835 V/m, ami döbbenetesen magas érték, különösen egy hagyományos elektromos padlófűtés-kábel 0 értékéhez képest! (Annak ellenére, hogy a fűtőfóliának kedvezne az alacsonyabb, 100 wattos teljesítménye a fűtőkábel 160 wattjához képest.)
Távvezetékek alatt nem szeretne lakni senki, ezt biztosan minden telekvásárló tudja. Akkor vajon ki kíván ekkora mértékű alacsonyfrekvenciás elektroszmogot költöztetni a lakásába?
A kérdés költői, nyilvánvalóan senki, ha tudnák mit kapnak a fűtőfóliával, aligha vennék meg. Az érdekesség abban van, hogy a távvezeték elektromos térereje nem volna mérhető egy alatta lévő házban, mert nem tud áthatolni a falakon. Tehát megállapítható, hogy a fűtőfólia „segít” megteremteni azt a mértékű elektroszmogot a lakásban, ami a távvezeték alá épített ház udvarán lenne a szabadban… És teszi ezt az ország bármely pontján, ott is ahol a közelben sincs nagyfeszültségű távvezeték!
Mitől sugározhat az infrafűtés?
Tartsunk egy kis pihenőt a mérések után, és gondolkodjunk el azon, hogy mi lehet az oka annak, hogy azonos teljesítmény és azonos áramfelvétel mellett a fűtőfólia úgy viselkedik, mintha elektroszmog sugárzása lett volna a tervezők célja?
Mivel több évet töltöttem elektronikai szakterületen, mint épületgépészetben, van egy elképzelésem, mi lehet a rejtély nyitja. Az „intelligens” vagy nem intelligens fóliák és filmek úgy viselkednek, mint egy sugárzó antenna, vagy mint egy szoba méretű kondenzátor egyik fegyverzete.
Mi az a kondenzátor? https://hu.wikipedia.org/wiki/Kondenz%C3%A1tor_(%C3%A1ramk%C3%B6ri_alkatr%C3%A9sz)
Ha megvizsgálunk egy fűtőkábelt ill. fűtőszőnyeget, akkor azt fogjuk találni, hogy 1 m2 felületen 10 méter 4mm-es (0,004 m) kábel található, ennek felülete 0,04 m2 , tehát ennyi lesz a sugárzó felület, de csak mágnesesen, mert ez árnyékolt kábel, emiatt elektromos tér nem keletkezik.
A fűtőfóliáknál az 1 m2 felületből mintegy 0,9 m2 a vezető felület, ennek egy része 1 cm széles rézfólia, a többi felület a fóliára felgőzölt ellenállásanyag.
Tehát ennyire egyszerű lesz a magyarázat: az egyik 0,04 m2 felületen sugároz (ami ráadásul árnyékolt), míg a másik 0,9 m2-en. A különbség 22,5-szeres!
Hogyan lehetne megszüntetni a sugárzást?
Joggal felmerülhet a kérdés, érdemes lenne esetleg árnyékolni a fűtőfóliát, legalább az elektromos térerő megszűnne felette. Vajon miért nem jutott eszébe ez a forgalmazóknak?
Rossz hírem van, eszébe jutott, a reklámanyagokban is szerepel, itt a bizonyíték!
Az „intelligens” fűtőfólia Construmán osztogatott szóróanyagán láthatóak a különböző padlóburkolatoknál szükséges rétegrendek. Mindegyik színes ábrán LÁTHATÓ a földelő rács a fólia felett, de egyedül a járólapok alatti rétegeknél kerül megemlítésre így: földelő rács**
Érdekes módon mindegyik rétegrendnél jól látható a földelés, de nincsen megemlítve a felsorolásban. Ez volna az a földelendő sűrű fémháló, aminek a feladata azonos a fűtőszőnyeg árnyékoló harisnyájával, ami ott körbeveszi a fűtőkábelt. Lehetne még azon tréfálkozni, mit keres egy szoros rétegrendben a hőtükör, ami egy Alu fólia – a hőtükör ott lehet hasznos, ahol sugárzással történik a hőátadás. Az egymáshoz préselődő anyagok közti hőáramlás vezetéssel történik, ott egy alufólia – kiváló hővezető lévén – nem segíti a szigetelő képességet, viszont értelmetlenül kidobott pénz a beépítése. Ami viszont hasznos lenne, az valószínűleg sehol sem kerül beépítésre.
A YouTube-on tucatjával vannak fenn videók fűtőfilmes padlófűtés villámgyors kiépítéséről. Hármat megnézve az a tapasztalat, hogy semmilyen elektroszmog elleni védelem nem kerül beépítésre, elmarad a földelhető fémháló – ami kapásból árbeli versenyhátrányba hozza a tisztességes forgalmazókat a gyanútlan építkezők előtt…
Az építő közösség megjegyzése: A cikkben többször szerepel a fűtőkábel, vagy fűtőszőnyeg megnevezés.
Ez az elektromos felületi fűtések „hagyományos” megoldásaira utal, megkülönböztetve azokat az infrafűtéstől, ami az elektromos fűtések egy speciális változata.
A cikk kiterjesztett változata a VGF Szaklap decemberi számában jelenik meg!
UPDATE: A cikkre válasz is született, melyet ide kattintva tud elolvasni!
Ha tetszett a bejegyzés és hasznosnak találta, ossza meg ismerőseivel, barátaival is!