Így bukhatod el az adó-visszatérítési támogatást!

– avagy ÁFA-visszatérítés a folyamatban levő építkezéseknél

Szerző: Kovácsné Csala Zsuzsanna

adó-visszatérítési támogatás

Nagyon köszönjük, hogy ilyen sokan fordultatok hozzánk kérdéseitekkel az ÁFA-visszaigénylés, adó-visszatérítési támogatás kapcsán.  (Ide kattintva elérhető korábbi cikkünk!)
A leggyakrabban feltett kérdéseitekre szeretnénk ebben a bejegyzésben válaszolni és tiszta vizet önteni a pohárba. Sajnos úgy tűnik, nincsenek szerencsés helyzetben azok az építkezők, akik vegyesen kapnak 5%-os és 27%-os ÁFA tartalmú számlákat és fontolgatják adó-visszatérítési támogatás igénylését.
Előző cikkünkben még úgy írtuk, hogy vélhetően mindenki, aki teljesíti az ÁFA-visszatérítés feltételeit, visszakaphatja az ÁFÁ-t. No de melyik számlák ÁFA-tartalmát? Az 5% ÁFÁ-júszámlákét vagy 27%-osakét? Mindkettőt? Netán egyiket sem?

 

Adó-visszatérítési támogatás (nem generálkivitelezővel történő építkezés esetén)

Bevezetőül annyit, hogy a hétköznapokban ÁFA-visszatérítés néven használt fogalom hivatalos neve adó-visszatérítési támogatás, így a posztban én is ezt fogom innentől használni! 🙂

Előző cikkünkben összefoglaltuk az saját szervezésű építkezéshez járó támogatásokat, most pontokba szedve újra áttekintjük a főbb szabályokat:

  • Az adó-visszatérítési támogatás Magyarország bármely településén épített új lakás megvalósításához 2021. január 1-jét követően benyújtott kérelem alapján igényelhető, ha a támogatást igénylő a támogatás igénylési feltételeinek maradéktalanul meg tud felelni.
  • Az adó-visszatérítési támogatás legfeljebb egy alkalommal igényelhető a fenti költségekre 2018. január 1-jét követően kibocsátott számlák alapján – legkésőbb 2022. december 31-ig.
  • Az adó-visszatérítési támogatás kizárólag 27%-os általános forgalmi adó mértékkel kiállított számla vagy számlák benyújtása esetén vehető igénybe.
  • A számlabemutatási kötelezettség teljesítésénél az 5%-os általános forgalmi adó mértékkel kiállított számla nem vehető figyelembe.

Ne felejtsétek el, hogy a fentiek MELLETT, A Pénzügyminisztérium, lakásépítésekhez igényelhető állami támogatásokról kiadott tájékoztatója szerint, figyelembe kell venni a következő követelményt is!

 

70%-os számlabemutatási kötelezettség!!!

A támogatás igénybevételének feltétele továbbá (még abban az esetben is, ha az igénylő csak az építési telek vételárának vonatkozásában kíván élni az adó-visszatérítési támogatással), hogy

  • az igénylő a hitelintézet részére az építési engedélyt, illetve az egyszerű bejelentés megtörténtének igazolását,
  • a jogszabályban meghatározott építési és tervdokumentációkat,
  • a hitelintézet által elfogadott, a bekerülési költségeket tartalmazó költségvetést,
  • és (EZ ITT MOST A LÉNYEG!) a támogatás folyósításához az építési költségvetés legalább 70%-áról, a saját nevére kiállított számlákat benyújtsa.
    (Lejjebb kifejtjük, miért és hogyan okozhat ez a követelmény nehézséget azoknak, akiknél már folyamatban van az építkezés.)

 

ÁFA-visszatérítési támogatás (generálkivitelezővel történő építkezés esetén)

  • Az adó-visszatérítési támogatás legfeljebb egy alkalommal, a hitelintézet által elfogadott költségvetésben szereplő bekerülési költségekre, 2021. január 1-jén vagy azt követően kiállított számla alapján legkésőbb 2022. december 31-ig igényelhető.
  • Az adó-visszatérítési támogatás kizárólag 5%-os általános forgalmi adó mértékkel kiállított számla vagy számlák benyújtása esetén vehető igénybe.
  • A számlabemutatási kötelezettség teljesítésénél a 27%-os általános forgalmi adó mértékkel kiállított számla nem vehető figyelembe.
  • Az adó-visszatérítési támogatás összege megegyezik a hitelintézet által elfogadott költségvetésben szereplő bekerülési költség számlájában feltüntetett és a kiállított számla szerint megfizetett, kizárólag 5%-os általános forgalmi adó összegével, összeghatár nélkül.

 

Tavaly generálkivitelezővel kezdtünk építkezni, idén generálkivitelező nélkül folytatjuk

És akkor nézzük a buktatókat!
Legtipikusabb példa, hogy generálkivitelező építette szerkezetkészre a házunkat, innentől azonban saját szervezésű lenne a kivitelezés.
Nagyon sokan járnak hasonló cipőben, így tételezzük fel, hogy tavaly 5%-os ÁFA tartalmú számlákat kaptunk , idén viszont 27%-os ÁFA tartalmúakat. Vissza tudunk-e így valamilyen ÁFÁ-t igényelni?
Nézzük milyen lehetőségeink vannak!

Az 5%-os ÁFA tartalmú számlák után csak abban az esetben tudnánk visszaigényelni az ÁFÁ-t, ha 2021. január 1-én vagy azt követően kerültek volna kiállításra. 

2018 és 2020 közötti teljesítésű, 27%-os ÁFA-tartalmú számláink, mivel generálkivitelezővel kezdtünk, nincsenek. Elméletileg idéntől már kaphatunk ilyeneket, de sajnos figyelembe kell venni, hogy amennyiben a 27%-os ÁFA tartalmú számlák után szeretnénk adó-visszatérítési támogatást igényelni, a fentebb írt 70%-os számlabemutatási kötelezettségünkkel számolnunk kell.
Amennyiben viszont tavaly már eljutottunk szerkezetkész állapotig, az már valószínűsíthetően több mint 30%-40%-os készültségi fok. Ez azt jelenti, hogy vélhetően nem tudjuk teljesíteni a fent leírt követelményeket, ebben az esetben nem tudunk élni a 27%-os ÁFA tartalmú számlák alapján adó-visszatérítési támogatás lehetőségével. 

 

Tavaly generálkivitelező nélkül kezdtünk építkezni, idén is így folytatjuk

Elsőre talán úgy tűnik, hogy ha generálkivitelező nélkül kezdtünk építkezni, akkor bizonyosan vannak 2018. január 1-jén vagy azt követően kiállított számláink 27%-os ÁFA tartalommal, és vélhetően a 70%-os számlabemutatási követelménynek is eleget tudunk tenni.
Ezek alapján legkésőbb 2022. december 31-ig igényelhető lenne az adó-visszatérítési támogatás. DE itt jöhet a buktató!

Fontos megemlíteni, hogy adó-visszatérítési támogatás csak egyszer igényelhető!
Ha az új lakás bekerülési költségeinek finanszírozásához a támogatást igénylő családi otthonteremtési kedvezményt, a hozzá kapcsolódóan igényelhető kölcsönt, és az adó-visszatérítési támogatást is igénybe kívánja venni, akkor a támogatásokat csak egyidejűleg, egy támogatási kérelemben igényelheti a hitelintézettől.

Korábban már említettük, hogy a saját erős építkezésekre (2021-től ÚJRA) adó-visszatérítési támogatás önállóan, CSOK nélkül is igényelhető a hitelintézeteknél. Pénzügyminisztériumi állásfoglalás alapján viszont  bizonyossá vált, hogy ha tavaly CSOK-ot és/vagy a hozzá kapcsolódó kamattámogatott kölcsönt felvettük, már nem tudjuk igényelni idén az adó-visszatérítési támogatást.

„Amennyiben az ügyfelek az építkezés bekerülési költségei vonatkozásában már kötöttek családi otthonteremtési kedvezményre (CSOK) támogatási szerződést, akkor 2021. január 1-jét követően igényelhető adó-visszatérítési támogatásra már utólag, külön nem nyújthatnak be támogatási kérelmet.”

Amennyiben tavaly kezdtünk önállóan építkezni és még nem igényeltünk semmit, akkor idén számunkra igényelhető az adó-visszatérítési támogatás (akár CSOK nélkül is) – ha megfelelünk az elvárt feltételeknek.

 

A Pénzügyminisztérium tájékoztatói 

Tájékoztató lakásépítéshez igényelhető állami támogatásokról (legalább három gyermek után támogatást igénylők részére)_20210101

Tájékoztató lakásépítéshez igényelhető állami támogatásokról (legfeljebb két gyermek után támogatást igénylők részére)_20210101

Tájékoztató új lakás vásárláshoz igényelhető állami támogatásokról (legalább három gyermek után támogatást igénylők részére)_20210101

Tájékoztató új lakás vásárláshoz igényelhető állami támogatásokról (legfeljebb két gyermek után támogatást igénylők részére)_20210101

 

Ha kérdésetek van

Kérlek benneteket, hogy amennyiben konkrét ügyintézéssel kapcsolatban lenne szükségetek segítségre, forduljatok pénzügyi partnerünkhöz, Selmeczi Róberthez (selmeczi.robert@mpk.hu), a Magyar Pénzügyi Közvetítő Zrt. munkatársához. Minden olyan ügylet lebonyolításában segítségetekre lehet, ahol hitelt is igényeltek. Amennyiben kizárólag adó-visszatérítési támogatást igényelnétek, azt a hitelintézeteken, pénzintézeteken keresztül tudjátok intézni. 

Reméljük cikkünk hasznotokra válik és tudtunk segíteni az elsőre nagyon jól hangzó, de egyáltalán nem egyszerű adó-visszatérítési támogatás kérdésében. FONTOS, hogy cikkünk csak iránymutatásul szolgál, érdemes minden egyes helyzetet egyedileg megvizsgálni mivel rengeteg apró részlet befolyásolhatja a végeredményt.

Ha kérdésetek van, kérdezzetek a kommentek között! (Ha tudunk, válaszolunk 🙂 )

Amennyiben hasznosnak találtátok a cikket és továbbra is szeretnétek értékes, építkezéshez kapcsolódó tartalmakról értesülni, iratkozzatok fel hírleveleinkre:


És ajánljátok barátaiknak, ismerőseiteknek is, akiknek érdekes lehet!

Picture of BodnarGyorgy

BodnarGyorgy

Hasonló cikkek

Hírlevelünk

Így nem maradsz le egyetlen új információról sem.
Ha bármi izgalmas történik az építési piacon (például megjelenik egy új támogatási lehetőség, módosul egy fontos jogszabály), értesülni fogsz róla.
Ha megjelenik egy új videónk, egy új blogbejegyzésünk, ha valamilyen izgalmas rendezvényt szervezünk – ezekről mind időben értesülsz. (Itt hirdetjük meg például a Csináld magad tanfolyamainkat és a Tervcafékat is!)

Építkezőknek, felújítóknak, építési szakembereknek

Építem a házam könyvsorozat

Minden információ és tudás egy helyen, amire egy házépítésre, házfelújításra készülő családnak szüksége lehet!

Írj nekünk itt

Generic selectors
Csak teljesen egyező találatok
Keresés a címben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors
post
Kategória szerinti szűrés
Aktualitás
Árnyékolás
Burkolatok
Egyéb
energiatakarékos ház szakértő
Energiatakarékosság
Építési hibák
Építészet
Építkezés
Építkezés előkészítése
Építkezők mesélték
Építő közösség
Építőanyagok
Épületfizika
Érdekességek
Falazatok
Felújítás
Födém
Gépészet
Hanganyagok
Házak
Háztervek
Hőszivattyú
Infrafűtés
Jogi háttér
Kivitelezés
Költségvetés
Lakberendezés
Lakóérzet
Megújuló energia
Napelem
Nyílászárók
Ökoépítészet
Padló
Padlófűtés
Passzívházak
Pénzügyek
Szellőztetés
Szigetelés
Tervcafé
Tető, tetőtér
Tippek, ötletek
Történetek
Uncategorized
Videók
Villamosság
Vízszigetelés

Blogcikkeink

Olvass többet, legyen könnyebb