– Saját készítésű mestermű a legutóbbi Tervcaféról :-) Írhatnám azt, hogy sokan faggatnak arról email-ekben, tulajdonképpen mi is az a Tervcafé? Ez nem teljesen fedi az igazságot :-), de talán tényleg többekben felmerült már a kérdés: Mit jelent az, hogy…
Háztervek – ezúttal másképp
A ház tervei: ilyenkor szinte mindenki az építész által papírra álmodott műszaki tervdokumentációra gondol. Azt azonban sokszor elfelejtjük, hogy ezeknek a terveknek van egy elválaszthatatlan társa: a pénzügyi terv. A pénzügyi tervnek azt kell megmutatnia, hogy:
– mennyibe fog kerülni a házunk és a költségeket milyen ütemezésben fizetjük,
– hogyan, honnan és milyen ütemezésben fogjuk előteremteni azt a pénzt, ami a költségek fedezéséhez szükséges.
Ha nem rendelkezünk összehangolt műszaki és pénzügyi háztervekkel, akkor két teljesen eltérő következménnyel találhatjuk szembe magunkat:
– el sem kezdjük otthonteremtésre vagy otthonunk felújítására vonatkozó álmaink megvalósítását, mert eleve („látatlanban”) reménytelennek érezzük azok megvalósítását,
– menet közben vesszük észre, hogy nem lesz elég a pénzünk az általunk kitalált beruházásra, s az így vagy befejezetlen torzó marad vagy tele lesz életünket (és pénztárcánkat) megkeserítő műszaki kompromisszumokkal.
Meggyőződésem szerint a háztervezés, ebben a kettős megközelítésben, valamiféle iterációs folyamatnak tekinthető, ennek célja vágyak és a lehetőségek egyensúlyának megtalálása.
Házfelújítás esetén talán kicsit egyszerűbb a helyzet:
- Házunk jelenlegi állapotának felmérése, javasolt beruházások listázása (lehetőleg a legtöbb hasznot hozóval kezdve)
- A javasolt beruházások „beárazása” (ajánlatkérések)
- A rendelkezésre álló anyagi lehetőségek pontos feltérképezése (önerő, hitel-lehetőségek, esetleges támogatások), Érdemes azt is vizsgálni, hogy a beruházással milyen megtakaritások érhetők el – azaz amegtérülést.
- Azon beruházások meghatározása (a lista elejéről), amelyek teljes értékű megvalósítására jelenlegi anyagi forrásaink elegendőek. (A megtérülés mellett azt is célszerű nézni, hogy olyan beruházások kerüljenek előre, amelyeket később „folytatni” lehet!)
- Megvalósítás
Az Építem a házam könyvsorozat I. kötetében részletesen foglalkozunk a Költségvetés elemeivel és a jó költségvetési tervezés ismérveivel. (A közösséghez csatlakozva olvashat bele a fejezetbe.)
Feltett szándékunk, hogy Az Építő Közösség keretében ehhez a komplex tervezési folyamathoz is megteremtsük a segítségnyújtást!
Kategóriák: Építő közösség, Felújítás, Háztervek
Vélemény? (0) ↓