Ki és hogyan fizeti majd a felújítást? (Otthonfelújítási támogatás 2024 – 2. rész)

– avagy utófinanszírozásról és kivitelezői finanszírozásról kicsit részletesebben

Azt már mindenki tudja, hogy a most meghirdetett Otthonfelújítási támogatás 1 millió forint önerő mellé maximum 6 millió forintos támogatást ad vissza nem térítendő rész és kamatmentes hitel formájában.
Egyáltalán nem mellékes kérdés azonban, hogy mikor és hogyan lehet majd hozzájutni a megítélt támogatáshoz?
Más megközelítésben: mennyi pénzt kell beletennünk a kivitelezésbe, mielőtt hozzájutunk a támogatáshoz?
Mini-sorozatomban ezt próbálom kideríteni a nyilvános tervezetből. (Figyelem, a végleges tartalom még változhat!)

 

Előfinanszírozás kontra utófinanszírozás

Korábbi pályázatok esetében sokan estek abba a csapdába, hogy „kézzel fogható” pénzként számoltak a megítélt támogatással, pedig azt csak utólag kapták kézhez, akkor, amikor elkészültek a munkálatokkal és kiderült, hogy mindenben megfeleltek a vállalásaiknak.
Ez egyben azt is jelentette, hogy a beruházást valamiből nekik kellett előfinanszírozniuk – és ezt a pénzt valahonnan – ha átmenetileg is, de – ténylegesen elő kellett teremteni. (Hiszen ebből kellett megvenni az anyagot és kifizetni a mestereket.)
Hiába nyert el valaki mondjuk egy 6 milliós munkához 3 milliós vissza nem térítendő támogatást, a munkák lebonyolításához kellett neki 6 millió forint saját tőke, még ha ebből 3 millióra – jó eséllyel, ha nem hibázott a lebonyolításban – csak átmenetileg volt szüksége, mert a végén megkapta a pályázatból. Ha pedig valakinek csak a tényleges 3 milliós önrész volt a bankszámláján, akkor főhetett a feje, hogy az építkezés idejére honnan szerez pénzt. (Áthidaló kölcsön? Baráti-rokoni segítség?)

 

Finanszírozza a vállalkozó!

2021 őszén jelent meg a köznyelvben csak „ingyenes napelemes pályázat” néven elhíresült pályázat, melynek keretében napelemek telepítésére és akár komplett gépészeti energetikai felújításra lehetett 100%(!) támogatáshoz jutni. (A mostani Otthonfelújítási támogatáshoz hasonlóan EU-s pénzből megvalósuló RFR-6.2.1 pályázat részletei ma is elolvashatók a kormány honlapján. https://ujvilagcdn-napelem.azureedge.net/public/felhivas-RRF-6.2.1-2021_v11.pdf)
Ez már kikötötte, hogy a finanszírozott munkálatok csakis erre az alkalomra regisztrált kivitelezői körrel valósíthatók meg. Már pályázni is közösen kellett, mellékelve a kivitelezői szerződést. Ezzel párhuzamosan megteremtődött annak a lehetősége, hogy a kivitelező előfinanszírozza a beruházást, így az a megrendelőnek ténylegesen egyetlen forintjába sem kerül.
A beruházás végén aztán a kivitelező számolt el állammal. (A kivitelező kérhetett max. 40% előleget az államtól a munkákhoz.)  
A megrendelők természetesen örültek ennek a lehetőségnek, a kivitelezők pedig bevállalták, hiszen ezzel versenyelőnyhöz jutottak, másrészt azt gondolták, hogy az államnál nincsen megbízhatóbb adós.
A későbbi valóság azonban nem igazolta az előfeltevéseket. Jónéhány vállalkozó mai napig vár a pénzére (közülük jópáran csődközelben). (Erről éppen minap jelent meg egy cikk is. Ennek alapján nem feltétlenül csak az állam hibás a késedelmekben, hanem a megrendelők is, akiknek a munkák végén már nem annyira fontos az adminisztráció – márpedig ezt nekik kellene elkészíteniük és beküldeniük, hogy a beszállítók megkaphassák a pénzüket.)

A következő, most is „érvényes” Napenergia Plusz Program esetében, melynek keretében max. 66%-os támogatás vehető igénybe, már kétféle pénzügyi lebonyolítás (A és B verzió) közül lehet választani: egyik esetben (A verzió) gyakorlatilag a megrendelő finanszírozza a projektet és utólag jut a pályázati pénzhez, másik esetben (B verzió) a kivitelezőn keresztül bonyolódik a pályázati pénzek folyósítása.

Hogy miért került ide ez a – látszólag nem ide tartozó – napelemes sztori?
Mindjárt kiderül!

 

Otthonfelújítási pályázat – ismét regisztrált kivitelezőkkel?

Az Otthonfelújítási pályázat tervezetéből az sejlik fel, hogy a kiíró most is valami hasonló konstrukcióban gondolkodik.  
„A Kölcsönrész és a Vissza Nem Térítendő Támogatás a Végső Kedvezményezett rendelkezése szerint utófinanszírozással, vagy közvetlen szállítói finanszírozással kerülhet folyósításra a Lakossági Eljárási Rend alapján.”

„A projektmegvalósításhoz egyebek mellett az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. (a továbbiakban: ÉMI Nkft.) www.ofp.emi.hu oldalán nyilvántartott Szállítói (Kivitelezői) Regisztrációs Listán szereplő, a regisztrációt követően megfelelő kivitelezőkkel (integrátorok, generálkivitelezők, szakági kivitelezők) köthető szerződés. A Szállítói (Kivitelezői) Regisztrációs Listára kerülés részletszabályai – többek között úgy, mint gazdálkodásra vonatkozó adatok, szakemberek és szakmai alkalmassági feltételek, területi illetékesség és kapacitás, valamint referencia szempontokat külön … azonosítójú „Otthonfelújítási Hitelprogram Lakossági energiahatékony beruházások megvalósításához című hitelprogramban kivitelezőként történő közreműködéshez” elnevezésű Regisztrációs Felhívás tartalmazza.” (Részletek a TERVEZETBŐL)

 Nem tudom, hányan tanultak a napelemes pályázat tanulságaiból, az általam megkérdezett kivitelezők jelentős része nem szándékozik bevállalni a szállítói finanszírozást. Ha pedig ez így lesz, akkor a megrendelőknek jellemzően az előbbiekben emlegetett utófinanszírozásban kell gondolkodniuk. (A szállítói finanszírozási hajlam nyilván függeni függ attól is, hogy az adott területen mennyivel lett idén kevesebb a munkalehetőség.) 
Még az is elképzelhető, hogy a kivitelezők drágább ajánlatot adnak majd akkor, ha nekik kell – átmenetileg – finanszírozniuk a beruházást, illetve olcsóbbat, ha mindezt a megrendelő vállalja magára. (Ez egyébként korrekt megközelítés is lehetne!) 
       

Picture of BodnarGyorgy

BodnarGyorgy

Hasonló cikkek

Hírlevelünk

Így nem maradsz le egyetlen új információról sem.
Ha bármi izgalmas történik az építési piacon (például megjelenik egy új támogatási lehetőség, módosul egy fontos jogszabály), értesülni fogsz róla.
Ha megjelenik egy új videónk, egy új blogbejegyzésünk, ha valamilyen izgalmas rendezvényt szervezünk – ezekről mind időben értesülsz. (Itt hirdetjük meg például a Csináld magad tanfolyamainkat és a Tervcafékat is!)

Építkezőknek, felújítóknak

Építem a házam könysorozat

Írj nekünk itt

Generic selectors
Csak teljesen egyező találatok
Keresés a címben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors
post
Kategória szerinti szűrés
Árnyékolás
Burkolatok
Egyéb
energiatakarékos ház szakértő
Energiatakarékosság
Építési hibák
Építészet
Építkezés
Építkezés előkészítése
Építkezők mesélték
Építő közösség
Építőanyagok
Épületfizika
Érdekességek
Falazatok
Felújítás
Födém
Gépészet
Hanganyagok
Házak
Háztervek
Hőszivattyú
Infrafűtés
Jogi háttér
Kivitelezés
Költségvetés
Lakberendezés
Lakóérzet
Megújuló energia
Napelem
Nyílászárók
Ökoépítészet
Padló
Padlófűtés
Passzívházak
Pénzügyek
Szellőztetés
Szigetelés
Tervcafé
Tető, tetőtér
Tippek, ötletek
Történetek
Uncategorized
Videók
Villamosság
Vízszigetelés

Blogcikkeink

Olvass többet, legyen könnyebb