Hogyan tervezzünk tökéletes gyerekszobát?

 – hogy szemünk fényei minél jobban érezzék magukat!

Contemporary-Baby-Room-Decorating-Ideas_4Amikor otthont tervezünk, akkor nem csak saját életterünkről gondolkodunk, hanem gyermekeinknek is szeretnénk a tökéletes kuckót megálmodni. Milliónyi kérdés merülhet fel bennünk: Hol legyen a gyerekszoba? Mekkora legyen? Együtt legyenek a testvérek, vagy külön? Milyen bútort válasszunk? Hány évre tervezzük meg?
Több megoldás is jó lehet, de van néhány szempont, amit mindenképpen érdemes végiggondolni, mielőtt fentiekről véglegesen döntünk. Lássuk, mire érdemes figyelni!

 

A gyerekszoba pozíciója a lakásban

A kisbabának és kisgyermeknek a szülő állandó jelenlétére van szüksége ahhoz, hogy biztonságban érezze magát. Ha a kisgyermek hallja, fél szemével látja, hogy a szülő hol van, és mit csinál, akkor tud csak nyugodtan, önállóan is játszani saját szobájában. (Pl.: Ne válasszuk el emelettel a szülők és gyermekek életterét!)

Kisgyermekeknél a szobában 2 zónát szoktak elkülöníteni: alváshoz egyet, és a játékhoz egy másikat, majd iskolás gyermeknél ez egészül ki egy félig aktív, félig nyugodt, 3. zónával. Érdemes a funkciók kapcsán nem csak egy helyiségen belül gondolkodni, hanem kicsit rugalmasabban. Azaz: lehet a testvéreknek egy közös játszószoba, közel a szülők életteréhez, és egy háló (egyben tanuló) szoba a szülői hálószoba közelében. Ez a megoldás megfelelően alkalmazkodik a gyermekek igényeihez, és később könnyen igazítható az újabb elvárásokhoz.

Kamaszkorban (ha tetszik nekünk, ha nem) gyermekünk elvonul, és becsukja előttünk a szobaajtót. Higgyük el, ez természetes, és meg kell próbálni elfogadni. Számíthatunk még arra is, hogy kedvenc zeneszámait a mi ingerküszöbünk feletti hangerővel fogja hallgatni, továbbá kisebbfajta átjáróházzá válhat otthonunk az újabb és újabb haverok megjelenésével. A kamasz gyermek szobája lehet már távolabb a szülőkétől (így mi magunk is jobban járunk), de lehessen azért kontrollálni az átmenő-forgalmat is, hiszen a kamaszkorú gyermekek vannak a legtöbb veszélynek kitéve.

A gyerekszoba mérete

A gyermekek bármekkora teret képesek játékkal megtölteni. Személyiségüktől, temperamentumuktól is függ, hogy mekkora mozgásigénnyel rendelkeznek, de közös érdek, hogy már az elején inkább tervezzünk számukra nagyobbat, mint kisebbet a kelleténél. Egy pici, zsúfolt szobában nem élvezhető a játék, ezért gyermekeink másik területet fognak majd a lakásban választani és birtokolni – ahol esetleg nekünk, szülőknek lesznek majd útban.

Az iskoláskorú gyermeknek már a szociális igénye is megnő, társakat, barátokat szeretne közös játékra invitálni saját birodalmába, ehhez is kell a nagyobb tér.

A gyerekszoba kialakítása, bútorai

Eleinte éppen elég, ha megvásároljuk a kiságyat, és egy olyan pelenkázót, ami a kis ruhák és ápolószerek tárolására is alkalmas. Ahogyan ügyesedik, fejlődik a baba, egyre több játékra, és térre lesz szüksége. A sarkokat, a falfelületeket érdemes bepolcozni, a szoba közepét pedig a játékhoz, mozgáshoz szabadon hagyni. Nagyon praktikus, ha a padok, asztalok, ágyak tárolásra is alkalmasak.

Ha már az iskolakezdés előtt kedvesen, motiválva beszélünk a tanulásról (sok-sok érdekeset fog megtanulni), akkor gyermekünk várni fogja az iskolát. Ezt az érzést tovább erősíthetjük benne, ha ő választhatja ki – adott lehetőségekből – a neki tetsző asztalt, széket, lámpát és kiegészítőket a tanuláshoz.

A kamaszok szeretnek közösen beszélgetni, filmet nézni, jól jöhetnek a plusz ülőhelyek: kisebb kanapék, fotelek. Ha az ágyat megemeljük egy galériával, azonnal nyerünk egy-két négyzetmétert.

Általában a tervezésnél két véglet szokott kialakulni a gyerekszobával kapcsolatban. Vannak, akik csak a pici, újszülött baba igényeihez alakítják ki a szobát, (minden habos-babos, fidres-fodros), míg mások már a csecsemő szobájába is tanulóasztalt vásárolnak (biztos, ami biztos, olyan hamar felnőnek). A jó gyerekszoba az igények, és a gyermek személyisége szerint alakul, változik. Ha figyelünk gyermekünkre, tudni fogjuk, hogyan alakítsuk ki számára a tökéletes szobát!

 

Laky J. Eszter
www.tutiszoba.hu

Képek forrása: Stylish Eve

 

Picture of BodnarGyorgy

BodnarGyorgy

Hasonló cikkek

Hírlevelünk

Így nem maradsz le egyetlen új információról sem.
Ha bármi izgalmas történik az építési piacon (például megjelenik egy új támogatási lehetőség, módosul egy fontos jogszabály), értesülni fogsz róla.
Ha megjelenik egy új videónk, egy új blogbejegyzésünk, ha valamilyen izgalmas rendezvényt szervezünk – ezekről mind időben értesülsz. (Itt hirdetjük meg például a Csináld magad tanfolyamainkat és a Tervcafékat is!)

Építkezőknek, felújítóknak, építési szakembereknek

Építem a házam könyvsorozat

Minden információ és tudás egy helyen, amire egy házépítésre, házfelújításra készülő családnak szüksége lehet!

Írj nekünk itt

Generic selectors
Csak teljesen egyező találatok
Keresés a címben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors
post
Kategória szerinti szűrés
Aktualitás
Árnyékolás
Burkolatok
Egyéb
energiatakarékos ház szakértő
Energiatakarékosság
Építési hibák
Építészet
Építkezés
Építkezés előkészítése
Építkezők mesélték
Építő közösség
Építőanyagok
Épületfizika
Érdekességek
Falazatok
Felújítás
Födém
Gépészet
Hanganyagok
Házak
Háztervek
Hőszivattyú
Infrafűtés
Jogi háttér
Kivitelezés
Költségvetés
Lakberendezés
Lakóérzet
Megújuló energia
Napelem
Nyílászárók
Ökoépítészet
Padló
Padlófűtés
Passzívházak
Pénzügyek
Szellőztetés
Szigetelés
Tervcafé
Tető, tetőtér
Tippek, ötletek
Történetek
Uncategorized
Videók
Villamosság
Vízszigetelés

Blogcikkeink

Olvass többet, legyen könnyebb