Honnan tudhatjuk, hogy a szakemberek jó megoldást javasolnak-e nekünk?

 – egy pofonegyszerű(nek tűnő) megoldás

 

mesteremberFogalmam sincs, hogy igaza van-e a mesterünknek, amikor ilyen-olyan plusz alapanyagokat akar még megvetetni velünk. Nem szeretném, ha a házunk később beázna, vagy süllyedne, de sajnos nem tudok szelektálni a sok információ közül, mert nem értek hozzá. Így aztán úgy fizetek, hogy azt sem tudom, szükséges volt-e egyáltalán minden. Ez bosszantó.(Egy építkező véleménye az Építem a házam könyvsorozat megjelenésekor)
De akkor mi a megoldás?

A fenti helyzet nem csak az építkezők, hanem a szakemberek számára is komoly fejtörést okozhat.
Az építész, a gépész, a különböző kivitelező szakemberek javasolnak egy műszaki megoldást, ami esetlegesen eltér a mi korábbi elképzelésünktől. Azt állítják, hogy ez az anyag, ez a szerkezeti megoldás, ez a berendezés jobb/tartósabb/megbízhatóbb/időtállóbb/egyszerűbben karbantarható/gyorsabban, egyszerűbben beépíthető és még sorolhatnánk.
A konfliktus általában abból adódik, hogy az előbb felsorolt, középfokban szereplő jelzők általában (=szinte mindig) drágább árat takarnak, mint az eredetileg a megrendelő fejében és büdzséjében szereplő.
És ilyenkor a vevő agyában elkezdenek kavarogni a gondolatok: „Persze, biztos én vagyok a balek, akire rásózzák a legdrágább dolgokat, amiből a legtöbb haszna van az ajánlatadónak!”
És ez még akkor is így lehet, ha az adott szakember tényleg legjobb tudása szerint, a vevőnek legjobb megoldást ajánlja. De mi segíthet eldönteni azt, hogy valóban így van-e?

Továbbadok egy lehetséges módszert, amelyet egyszer valakitől hallottam és nagyon frappánsnak, nagyon praktikusnak találtam:
Ha nem értjük meg azt, hogy a szakember mit és miért javasol nekünk, akkor ne fogadjuk el a tanácsot!
A mondatban a kulcsszó a „megértjük”. Ne a meggyőzés ereje, ne a „logikusnak hangzik”, ne a „mások is így csinálják”, ne az „uram, évek óta így csináljuk, és még semmi gond nem volt vele” legyen a mérce hanem az, hogy tényleg megértettük a javaslat lényegét, okait és következményeit!
Ha ugyanis az illető szakember nem tudja közérthetően elmagyarázni az általa javasoltakat, az azt jelentheti, hogy
– ő maga sem érti igazából, miről is van szó, csak valahol látta, hallotta, hogy ezt így érdemes csinálni (Apró kitérő: ugye már Önök is hallották, hogy a tanulás, a megértés egyik legjobb módja az, ha másoknak is megtanítjuk azt, amit mi tanultunk ekkor mélyül el igazán a tudásunk!);
– a megoldás túlontúl bonyolult, márpedig az építkezésen is igaz az, hogy a világos, egyszerű, átlátható megoldások a legjobbak;
– valamilyen önös érdekből kifolyólag tényleg „meg akar vezetni bennünket”. (Ilyen persze elő sem fordulhat, ha az Építem a házam I. kötetében javasoltakat megfogadva választottunk szakembereket :D)

A dolognak persze van egy szépséghibája, éppen ezért írtuk az alcímben: „pofonegyszerűnek tűnő megoldás”.
Ahhoz, hogy megértsük a szakemberek szavait, valamilyen minimális felkészültséggel rendelkeznünk kell az építés világából. (Nincs ez másképp az adott szakterület kapcsán, ha autószerelőhöz, gumishoz, vagy éppen számítástechnikai szakemberhez készülünk.) Nem árt ismerni a legfontosabb szakkifejezéseket, és jó tisztában lenni az építkezés folyamatával.
Most ha akarom sem maradhat el egy kis önpropaganda a végéről: az Építem a házam könyvsorozatot éppen azért kezdtük el írni, hogy olvasmányos, közérthető formában tegyük közzé azt az alaptudást, amellyel például a most említett megrendelő-szakember kommunikációs probléma is megoldható!

Picture of BodnarGyorgy

BodnarGyorgy

Hasonló cikkek

Hírlevelünk

Így nem maradsz le egyetlen új információról sem.
Ha bármi izgalmas történik az építési piacon (például megjelenik egy új támogatási lehetőség, módosul egy fontos jogszabály), értesülni fogsz róla.
Ha megjelenik egy új videónk, egy új blogbejegyzésünk, ha valamilyen izgalmas rendezvényt szervezünk – ezekről mind időben értesülsz. (Itt hirdetjük meg például a Csináld magad tanfolyamainkat és a Tervcafékat is!)

Építkezőknek, felújítóknak

Építem a házam könysorozat

Írj nekünk itt

Generic selectors
Csak teljesen egyező találatok
Keresés a címben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors
post
Kategória szerinti szűrés
Árnyékolás
Burkolatok
Egyéb
energiatakarékos ház szakértő
Energiatakarékosság
Építési hibák
Építészet
Építkezés
Építkezés előkészítése
Építkezők mesélték
Építő közösség
Építőanyagok
Épületfizika
Érdekességek
Falazatok
Felújítás
Födém
Gépészet
Hanganyagok
Házak
Háztervek
Hőszivattyú
Infrafűtés
Jogi háttér
Kivitelezés
Költségvetés
Lakberendezés
Lakóérzet
Megújuló energia
Napelem
Nyílászárók
Ökoépítészet
Padló
Padlófűtés
Passzívházak
Pénzügyek
Szellőztetés
Szigetelés
Tervcafé
Tető, tetőtér
Tippek, ötletek
Történetek
Uncategorized
Videók
Villamosság
Vízszigetelés

Blogcikkeink

Olvass többet, legyen könnyebb