Talán mondani sem kell, hogy ez egy igen komoly döntés, amelyhez nagyon nagy bizalmat kell „mellékelni”. Régi igazság ugyanis, hogy a legjobb építőanyag is csak akkor hasznosul, ha azt megfelelően építik be!
Előbb-utóbb eljutunk arra a pontra, amikor el kell dönteni, hogy kit is szeretnénk felkérni a házunk felépítésére. Alapvetően kétféle kivitelezési formát választhatunk:
Vagy egyetlen cégre bízzuk az összes felelősséget az alap kiásásától kezdve egészen kulcsátadásig (ezt nevezik fővállalkozói formának), vagy minden egyes munkafázisra külön szakember(brigádo)t alkalmazunk.
A könyv ezen fejezetében a két módszer közti különbséget vesszük szemügyre. Megismerkedünk a kétféle építési mód előnyeivel és hátrányaival.
Igyekszünk összefoglalni azokat a szempontokat, amelyek segítségével jó eséllyel ráakadhatunk a számunkra optimális kivitelezőre.
Megismerkedünk az építkezés további szereplőivel, a műszaki vezetővel és a műszaki ellenőrrel.
Az előbb idézett mondás persze fordítva is igaz: a legjobb szakember sem képes rossz anyagból jó házat építeni!
- Mire kell odafigyelni az anyagválasztásnál?
- Mi alapján válasszunk az építőanyagok hatalmas választékából?
- Mit tehetünk, ha mégsem vagyunk megelégedve a kapott termékkel?
- Mit jelentenek az olyan „misztikus” fogalmak, mint CE-jelölés és ISO-minősítés?
- Melyek azok a tipikus helyzetek, ahol „átverhetnek” bennünket?
- Végezetül még egy olyan partnerrel ismerkedünk meg, akivel nagy valószínűséggel kapcsolatba kerülünk , kivált akkor, ha mi magunk szervezzük az építkezésünket: az építőanyag-kereskedővel.
- Mi jellemzi az igazán jó kereskedőt?
- Milyen szolgáltatásokat várhatunk el egy építőanyag-kereskedésben?
- Mik azok az apróságok, amelyekre nem szoktunk gondolni az anyagbeszerzésnél, mégis nagyon sok pénzünkbe kerülhetnek? A raklapok díja, a fuvardíjak, a rakodási díjak, a mennyiség-kalkuláció, mindezeket alaposan szemügyre vesszük.
- Mikor és hogyan célszerű vásárolni?
A megfelelő szakemberek megtalálása a mai Magyarországon nem könnyű, ezért derítsük ki, hogy:
- az illető cég mennyiért végezné el a munkát? (azaz kérjünk árajánlatot);
- mikor tudnak kezdeni és mennyi ideig tartana a munka (megfelel nekünk?);
- vállalják-e az adott építkezési helyszint ?(A legtöbb cég csak a telephelyétől nem túl nagy távolságban építkezik, de a távolság az utazási költségek miatt egyébként is költségnövelő tényező lehet. Viszont az is lehet, hogy van már építkezésük a közelünkben, ez viszont kimondottan gazdaságossá és rugalmassá teheti az ajánlatukat);
- milyen garanciákat tudnak adni a munka minőségére? (szerződéses garanciák, referenciák);
- milyen a cég múltja, tulajdonosi összetétele, törzstőkéje, munkatársi létszáma?
Mindezek alapvetően fontos információk, de talán még ennél is fontosabb az ami sajnos – nem számszerűsíthető: a beszélgetés(ek) során milyen bizalmat érzünk a vállalkozó és munkatársai iránt?
A fővállalkozói szerződésről, csakúgy mint a saját szervezésű építkezésekről, a szakemberek kiválasztásáról bővebben az Építem a házam című könyv 6. fejezetében olvashatnak.