Ha ma egy mobiltelefont vásárolunk, akkor azt eleve két-három éves élettartamra tervezzük. Egy autó vásárlásakor már 5-10 év lehet a vásárlás időhorizontja, csakúgy, mint napjaink „tartós fogyasztási cikkeinél”. Ha elhasználódik az adott berendezés (vagy lehet, hogy csak elavul), akkor kicseréljük,…
Látott már olyan lakásbővítést, ami egy ház?
– ilyen házakat tartanak korszerűnek szerte a világban (2.rész)
Nem olyan régen bemutattuk azt a passzívházat, ami egyedi háztervével Az év háza lett tavaly Németországban.
Ezúttal ugyanennek a versenynek a második helyezettjét vesszük szemügyre – ami valójában nem is egy új építés, hanem egy igen egyedi bővítés.
Látott már olyan lakásbővítést, ami egy ház?!
Az egész úgy kezdődött, hogy Götsch úr a 90-es évek elején (akkor még egyetemistaként) beköltözött egy Braunschweig szélén álló, századfordulós társasház egyik egyszerű, magasföldszinti lakásába…
Első lépés: lakásbővítés
A nem túl nagy társasház 179 m2-es szintjei akkoriban három lakásra voltak osztva. (A nagyjából 60 m2-es lakások Németországban kicisnek számítanak…)
Ahogy Götsch úr családot alapított, hamar kinőtték az agglegény-lakást, és szép lassan megvásárolták a szintjükön található másik két lakást is – majd egybenyitották az így nyert tereket.
Így már elég nagy élettér állt rendelkezésükre – de aztán nőni kezdtek a gyerekek, és a lakás eredeti beosztásaegyre kevésbé felelt meg a család változó igényeinek.
Ráadásul egyre jobban hiányolták a közvetlenebb kertkapcsolatot is (aminek hiánya a magasföldszintből következett).
Az egyébként belsőépítészként dolgozó feleségnek ekkor merész ötlete támadt – amibe, lám-lám, sem a szomszédok, sem az önkormányzat nem kötött bele…
Második lépés: lakásból (majdnem) házat
Az egykori különálló garázs és a ház között egy aprócska rés kínálkozott – ide építették be azt a 3×3 méteres kockát, ami aztán lakás-kert kapcsolat megvalósítója lett. (Mindezt jól lehet látni a felső alalprajzon. Párhuzamosan a garázst is beépítették.)
Az aprócska építményt favázzal hozták létre és az udvar felé gyakorlatilag tiszta üveg. A kocka majd felét elfoglaló terasz mögé közösségi tereket képeztek ki.
Kétsgételenül érdekes, hogy a társasház bejárata az újonnan kialakított konyha mögött vezet el – ezért vannak az itt levő ablakon a képen is látható fa lamellák.
A lakáshoz kapcsolt ház egy beltéri ajtóval kapcsolódik a bővítményként megjelent mini-házhoz.
A kétségtelenül egyedi lakás-ház együttest tavaly a Schöner Wohnen Magazin Év háza pályázatán II. díjjal jutalmazták.
Ezen a képen jól látszik s régi társasház, aminek magasföldszinti lakásához kapcsolták az új építményt.
A terasz egy kis árnyékolást kapott felülről. A kapcsolódó helyiségek teraszra néző oldalai gyakorlatilag tiszta üvegfelületek, ami az eredeti lakáshoz képest sokkal világosabbá teszi ezeket a szobákat.
Ez pedig a terasz képe az egykori garázs felől. Itt is folytatódik az újonnan kialakított, immáron kertkapcsolatos közösségi tér..Az új terek padlófűtést kaptak.
Forrás: Schöner Wohnen, www.schoener-wohnen.de
Tervek: hsv-Archiktekten, Braunschweig
Fotók: Christian Schaulin
Kategóriák: Felújítás
Vélemény? (0) ↓