A belső oldali hőszigetelés, mint abszolút slágertéma

 – Mi is az igazság?

belső oldali hőszigetelésVasárnap véget ért az idei Construma (köszönet, akik meglátogattak minket :-D), és tapasztalataim alapján az egyik slágertémának a belső oldali hőszigetelés bizonyult: rengeteg kérdés hangzott el ezzel kapcsolatban a mi standunkon is. Ennek egyik oka lehet, hogy a téma nemrégen a médiában is nagy nyilvánosságot kapott, sajnos meglehetősen felületesen, akár több kárt is okozva, mint hasznot hozva. Bár a családi ház építőket kevésbé érinti, mégis érdemes összefoglalni a belső oldali hőszigetelésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat a blog hagyományaihoz híven most is a közérthetőségre törekedve.

 

A belső oldali szigetelés szükségmegoldás

Azzal gyakorlatilag minden szakember egyetért, hogy a hőszigetelésnek a falazat külső oldalán van a legjobb helye. (Hogy miért? Ezzel a kérdéssel is bőségesen foglalkozunk az Építem a házam II. kötetében! Új családi házat építők itt akár abba is hagyhatják ennek a blognak az olvasását.)
Mégis előfordulhatnak olyan esetek, amikor a szükség törvényt bont. Ilyen lehet egy műemlék (homlokzatú) ház esete, de ilyen példával érkezett standunk első látogatója is, akinek a társasháza pályázati pénzt nyert az energetikai felújításra, ám az utolsó pillanatban a lakók 20%-a visszakozott az önrész megfizetésétől.

 

Mik a problémák?

Fontos észrevenni, hogy kicsit különböző problémák merülnek fel panelépületek esetében, és régi, hagyományos, rossz hőszigetelésű (többnyire téglából készült) házak esetében. (Ennek oka, hogy a paneles épületek egy szendvicsszerkezet közepén tartalmaznak valamennyi hőszigetelést!)
Közös probléma, hogy a belső oldali (utólagos) hőszigetelés, nem meglepő módon,  a belső térből vesz el helyet (hogy mennyit, az persze függ attól is, hogy hány oldalon érintkezik a lakás a külső térrel). Az ablakkáva szigetelése itt is problémát okozhat, de célszerűnek/kényszerűnek bizonyulhat az épületgépészeti és elektromos rendszerek áthelyezése a belső oldali szigetelés mögötti térből.

belső oldali hőszigetelés

A szintén az Építem a házam II. kötetéből vett ábra leegyszerűsítve, de jól szemlélteti, hogy mi okozhat gondot az eredetileg szigeteletlen épületek esetében. A szigetelésben (mint mindig) egy nagy hőfokesés jön létre, így a szigetelés mögött közvetlenül már viszonylag alacsony lesz a hőmérséklet – jobb oldalon látható. (Ez a hőmérséklet alacsonyabb, mint a bal oldali ábrán illusztrált eredeti esetben, és sokkal alacsonyabb, mintha a szigetelés kívülre kerülne, középen). Nagy hidegek esetén ez még akár olyan veszéllyel is fenyeget, hogy károsodnak a falban futó vezetékek (ez azért elég extrém esetben fordulhat elő), de sokkal valósabb veszély, hogy a belső térből a falszerkezetbe jutó pára a hideg helyre érve kicsapódik, közvetlenül a hőszigetelés alatt nedvesség jelenik meg. Nem nehéz elképzelni, hogy ez a nedvesség károsíthatja a szigetelést, annak rögzítését és a belső oldali penészedés kiindulópontja lehet.

Érdekes módon kicsit más a probléma az eredetileg a vasbeton szerkezet közepén, szigeteléssel ellátott panelépületek esetében. A közbülső szigetelésnek hála (ez többnyire 8 cm körüli EPS) a belső oldalra általában „nem ér el a hideg”. (Gond akkor van, ha ez a szigetelés vékony.)
Viszont a belső oldali hőszigetelésben lejátszódó hőfokesésnek köszönhetően a belső oldali vasbeton kéregben jelentősen megnő a hőmérséklet-ingadozás.

belső oldali hőszigetelés hőmérséklet-eloszlás

Ez az ábra Dr. Kakasy László és Bakonyi Dániel nagyon tanulságos cikkéből származik („Belső oldali hőszigetelések, lehetőségek és korlátok”), amely a Magyar Építéstechnika 2012/2-3. számában olvasható. Piros vonal jelzi a szerkezetben előforduló maximális, kék a minimális hőmérsékletet. A szaggatott vonal az eredeti állapot, a folytonos a belső oldali hőszigetelés esete. (Az egyes rétegek balról jobbra: külső vasbeton kéreg-köztes magszigetelés-belső vasbeton kéreg-belső oldali hőszigetelés.)
A nagyobb hőingadozás feszültségeket okozhat a szerkezetben, ami akár statikai problémákhoz is vezethet! (Téglafalak esetén az elemes szerkezet habarcskapcsolatai miatt ez a veszély kisebb.)

 

Mi lehet a megoldás?

A legfontosabb tanulság, hogy ellentétben a bevezetőben említett reklámokban sugalltakkal a belső oldali hőszigetelés komoly mérnöki feladat; egyaránt igényli a meglevő szerkezet alapos felmérését, majd részletes statikai, pára- és hőtechnikai számításokat!
Ragadjuk ki most a leggyakoribb problémának tekintett páralecsapódási veszélyt. Ez ellen többé-kevésbé háromféle módon lehet védekezni.
1. Meggátoljuk, hogy a pára szerkezetbe jusson. Ehhez a belső oldalra valamilyen párazáró anyagot kell szerelni. (Fontos, hogy ennek folytonosnak kell lennie, ami nem egyszerű szakmunkási feladat!)
Ezzel párhuzamosan természetesen gondoskodni kell a most már menthetetlenül belső csapdába került pára kijuttatásáról a szabadba azaz valamilyen szellőztetési megoldást kell alkalmazni (az ablaknyitogatás általában nem lesz elegendő).
2. Alkalmazhatunk olyan szigetelést, ami „immunis” a nedvességre. Ilyen például a habüveg vagy a zárt cellás polisztirol (XPS), melyek jó hatásfokkal gátolják meg a pára szerkezetbe jutását. Jó tudni, hogy ezek a szigetelések drágábbak „hagyományos” társaiknál.
3. Segít a problémán, ha a belső oldalra olyan (porózus) anyagot szerelünk, ami képes bizonyos mértékű pára befogadására és eltárolására (a belső páranyomás csökkenésével ez az eltárolt pára aztán visszakerül a belső térbe, erről is esik szó bőségesen az Építem a házam II. kötetében!), így a pára nem okvetlenül jut be a szerkezetbe. A gipsz, a porózus tégla, a pórusbeton mind ilyen anyagok – de ezek nem kimondottan szigetelőanyagok. Speciális megoldást  jelenthet viszont, hogy pórusbetonból ma már készül egyedi összetételű változat is, ami  ásványi szigetelésnek tekinthető – ezzel egyszerre oldható meg a szigetelés és a páragazdálkodás problémája. (Erről is lehet olvasni az Építem a házam II. kötetében!) Természetesen az ilyen porózus anyagok páratároló-képességének is van határa, így egy vizes helyiség esetében nem oldják meg a problémát. (Az ebbe a pontba sorolt megoldások többségében tűzvédelmi problémákat sem vetnek fel – amire egyébként szintén nem árt odafigyelni a belső oldali hőszigetelések esetében.)

 

A tanulság

Egy ilyen hosszú iromány végére mindenképpen kívánkozik valamiféle tanulság, amit azonban tulajdonképpen már megfogalmaztam: a belső oldali hőszigetelés megtervezése még a külső oldali hőszigetelésnél is komolyabb szakmai munkát igényel, s ehhez hozzáértő szakemberre van szükség! Ne higgyünk tehát a mostanában hallható reklámoknak, amelyek azt sugallják, hogy ennek a problémának a megoldása immáron gyerekjáték…

 

 

Picture of BodnarGyorgy

BodnarGyorgy

Hasonló cikkek

Hírlevelünk

Így nem maradsz le egyetlen új információról sem.
Ha bármi izgalmas történik az építési piacon (például megjelenik egy új támogatási lehetőség, módosul egy fontos jogszabály), értesülni fogsz róla.
Ha megjelenik egy új videónk, egy új blogbejegyzésünk, ha valamilyen izgalmas rendezvényt szervezünk – ezekről mind időben értesülsz. (Itt hirdetjük meg például a Csináld magad tanfolyamainkat és a Tervcafékat is!)

Építkezőknek, felújítóknak, építési szakembereknek

Építem a házam könyvsorozat

Minden információ és tudás egy helyen, amire egy házépítésre, házfelújításra készülő családnak szüksége lehet!

Írj nekünk itt

Generic selectors
Csak teljesen egyező találatok
Keresés a címben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors
post
Kategória szerinti szűrés
Aktualitás
Árnyékolás
Burkolatok
Egyéb
energiatakarékos ház szakértő
Energiatakarékosság
Építési hibák
Építészet
Építkezés
Építkezés előkészítése
Építkezők mesélték
Építő közösség
Építőanyagok
Épületfizika
Érdekességek
Falazatok
Felújítás
Födém
Gépészet
Hanganyagok
Házak
Háztervek
Hőszivattyú
Infrafűtés
Jogi háttér
Kivitelezés
Költségvetés
Lakberendezés
Lakóérzet
Megújuló energia
Napelem
Nyílászárók
Ökoépítészet
Padló
Padlófűtés
Passzívházak
Pénzügyek
Szellőztetés
Szigetelés
Tervcafé
Tető, tetőtér
Tippek, ötletek
Történetek
Uncategorized
Videók
Villamosság
Vízszigetelés

Blogcikkeink

Olvass többet, legyen könnyebb