Családi házasok, rajtatok a világ szeme!

 – Az építő közösség és a legfrissebb lakásépítési statisztika

statiszitkaÖnpusztító magyar lelkek már biztosan nagyon várták a KSH szokásos éveslakásépítési statisztikájának megjelenését – és nem kellett csalódniuk…
A tavalyi évet a a statisztika vezetése óta nem látott negatív számok jellemezték az építőiparban. Nyugodtan kijelenthető, hogy a családi házas építkezők viszik vállukon ezt a nemzetgazdaságilag oly fontos iparágat. Érdemes kicsit elidőzni a sorok között  – és akár még egy apró pozitívumot is felfedezhetünk.

 

 

 

A rideg tények

A KSH adatai szerint tavaly 12.655 lakást adtak át Magyarországon és 12.488-ra adtak ki építési engedélyt. (A felújításokról sajnos a mai napig nincs statisztika.) Ez közel 40(!) illetve 28%-os csökkenés az előző, már szintén katasztrofális válságévhez képest.
Talán sokan emlékeznek, néhány éve még valamennyi(!)  politikai párt zászlóján ott díszelgett a „40.000 új lakást évente” szlogen. (Ennek logikája viszonylag egyszerű: nagyjából 4.000.000 lakás van hazánkban, s ha 100 éves amortizációval számolunk, akkor ebből kiadódik az évi 40ezres pótlási kényszer.)

Az érdekesség: családi házra továbbra is szükség van!

Szembeötlő ugyanakkor a lakossági szektor térnyerése. A kiadott építési engedélyekből 5.756 vonatkozik családi házakra (és ebben nincsenek benne a sor- és ikerházak!). Ez az összes lakás 46%-a, míg egy évvel korábban ugyanez az arány még csak 34% volt.
A családi házas piacon ráadásul a visszaesés sem olyan drasztikus, noha a bázis nem mondható túl magasnak: mindössze 1,5%-al adtak ki kevesebb építési engedélyt erre az építménytípusra tavaly, mint egy évvel korábban!
Más megközelítésben jelentősen nőtt a lakosság építési szerepvállalása a vállalkozók rovására. Az összes lakás 63%-át magánszemélyek építtetik (egy évvel korábban ez még csak 50% volt), és ugyanezt igazolja vissza egy másik mutató is: a lakások 60%-a saját használatra épül (egy éve még csak 47%).

Hogy jön ide Az építő közösség?

Az itt leírtakba elég nehéz pozitívumot belemagyarázni – én mégis megkísérlem 🙂
A negatív következtetésre nem vesztegetnék sok szót, annyira nyilvánvaló.
Egy iparág csődje, sok-sok munka nélkül maradt kétkezi munkás, a legjobb szakemberek elvándorlása ebből az országból, a magyar gazdaság további függése két-három autógyártó eladási lehetőségeitől.
Ugyanakkor még soha nem volt akkora az esélye annak, hogy Magyarországon jó minőségű lakások épüljenek mint most! (Na jó, ez egy kicsit cinikus megjegyzés volt)
Elvégre a lakások 60%-a saját célra épül! 
Az az ember, az a család szervezi  az építkezést (ő a beruházó), aki majdan lakni fogja az adott otthont! Kinek építene jó házat, a jövő otthonát, ha nem magának?!
Már csak egy dologra van szükség ahhoz, hogy mindez így is legyen: arra, hogy az építkezők tisztában legyenek azzal, mit is várhatnak el jövendő családi házuktól (így a XXI. század elején), és mit megépítésben részt vevő szakemberektől!
És éppen ezt a célt tűzte zászlójára annak idején Az építő közösség?

Ennek a blognak a folytatásában arról szeretnék elmélkedni, hogy miért végtelenül magányos a magyar építkező, ha új családi házat szeretne építeni, vagy éppen meglevő családi házát szeretné felújítani.

 

Picture of BodnarGyorgy

BodnarGyorgy

Hasonló cikkek

Hírlevelünk

Így nem maradsz le egyetlen új információról sem.
Ha bármi izgalmas történik az építési piacon (például megjelenik egy új támogatási lehetőség, módosul egy fontos jogszabály), értesülni fogsz róla.
Ha megjelenik egy új videónk, egy új blogbejegyzésünk, ha valamilyen izgalmas rendezvényt szervezünk – ezekről mind időben értesülsz. (Itt hirdetjük meg például a Csináld magad tanfolyamainkat és a Tervcafékat is!)

Építkezőknek, felújítóknak, építési szakembereknek

Építem a házam könyvsorozat

Minden információ és tudás egy helyen, amire egy házépítésre, házfelújításra készülő családnak szüksége lehet!

Írj nekünk itt

Generic selectors
Csak teljesen egyező találatok
Keresés a címben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors
post
Kategória szerinti szűrés
Aktualitás
Árnyékolás
Burkolatok
Egyéb
energiatakarékos ház szakértő
Energiatakarékosság
Építési hibák
Építészet
Építkezés
Építkezés előkészítése
Építkezők mesélték
Építő közösség
Építőanyagok
Épületfizika
Érdekességek
Falazatok
Felújítás
Födém
Gépészet
Hanganyagok
Házak
Háztervek
Hőszivattyú
Infrafűtés
Jogi háttér
Kivitelezés
Költségvetés
Lakberendezés
Lakóérzet
Megújuló energia
Napelem
Nyílászárók
Ökoépítészet
Padló
Padlófűtés
Passzívházak
Pénzügyek
Szellőztetés
Szigetelés
Tervcafé
Tető, tetőtér
Tippek, ötletek
Történetek
Uncategorized
Videók
Villamosság
Vízszigetelés

Blogcikkeink

Olvass többet, legyen könnyebb