Építhetem a házam saját magam vagy kalákában? (2. rész)

– avagy önmagunkkal már nem szerződhetünk

Szerző: Kovácsné Csala Zsuzsanna

házépítés saját kezűleg?Előző bejegyzésünkben (ITT olvasható!) arról írtunk, hogy megoldhatjuk-e a jelenlegi egyszerű bejelentéshez kötött építési/bontási szabályok szerint, hogy akár saját két kezünkkel elvégezzünk egy-egy munkafolyamatot. (Így segítve például magunkon a mostani szakemberhiányos időszakban.)
Sőt, még azt is pedzegettük, hogy a régmúltban nagyon jól működő rendszerhez hasonlóan, kérhetjük-e családunk segítségét a házprojektünkhöz, azaz épülhet-e a házunk esetleg kalákában? 
A cikk végén ott hagytuk abba, hogy a jelenlegi szabályozások mindezeket lehetővé teszik, de az e-naplóban történő dokumentálás folyamatában 2018. augusztusában változás történt, aminek hatására a szóban forgó tevékenységek eléggé nehezített módon valósíthatóak csak meg hivatalosan. Nézzük akkor hogyan! 

 

Saját tapasztalatok!

Mint korábban talán már említettem, mi személy szerint is építkezünk, és éppen ennek kapcsán jártunk utána, hogy milyen hivatalos keretek között építhetjük magunk is a házunkat a jelenlegi egyszerű bejelentéses szabályozás közepette.
Előre bocsátom, hogy sajnos a mostani helyzetben mindez csak nehezen „kivitelezhető”. 
Hogy mégis hogyan és miként, annak a folyamatát írom most le, illetve érintem majd a lehetséges akadályokat, buktatókat, kockázatokat és veszélyeket is. (Bár ez utóbbiakat már nagyrészt csak a következő részben.) Amiről még szó lesz, az a felelősség. Vagyunk-e elég felkészültek és felelősek ahhoz, hogy bele merjünk vágni egy ilyen dologba, ha a technikai feltételeket elő is tudjuk teremteni?

 

Vállalkozói kivitelezési szerződés

Egy kis utánjárással azért ráakadtunk egy hivatalosnak tekinthető állásfoglalásra is a témában, amely ilyen hangzatos címet visel (és amelyre már a legutóbbi bejegyzésben is hivatkoztunk):
FELHÍVÁS SAJÁT VAGY HOZZÁTARTOZÓJA CÉLJÁRA TÖRTÉNŐ ÉPÍTŐIPARI KIVITELEZÉSI TEVÉKENYSÉG ELEKTRONIKUS ÉPÍTÉSI NAPLÓBAN VALÓ DOKUMENTÁLÁSÁVAL KAPCSOLATBAN

A legfontosabb megállapítás ennek alapján talán ez: Saját, illetve hozzátartozó részére végzendő építőipari kivitelezési tevékenységet csak az adott munkafolyamatra jogosultsággal rendelkező vállalkozó kivitelező „felügyelete” alatt lehet végezni, és ezt rögzíteni kell a vállalkozóval kötött kivitelezési szerződésben is. Az e-naplóban ennek alapján a kivitelező dokumentál.

Hmm… Mit is jelent ez pontosan?
Ha feltételezzük, hogy például falazni szeretnék (azaz építtetőként, akár családommal közösen beállnék a kőművesek sorába :-)), akkor szerződést kell kössek a házamon dolgozó kőművessel, hogy mindezt hivatalosan megtehessem.
Ha pedig egy másik munkafolyamatban is részt vennék, akkor az azért felelős vállalkozóval is szerződnöm kell a munkavégzésemre!
Azaz annyi vállalkozó kivitelezővel kell szerződnöm, ahány munkafolyamatban szeretnék én vagy a családom részt venni.
Pontosabban: szerződést minden vállalkozóval kötnöm kell (hiszen ezt majd fel is kell tölteni az e-naplóba), azon vállalkozók esetében azonban, akiknek a munkafolyamataiba én és családom aktívan be szeretne kapcsolódni, még ennek tényét, körülményeit és feltételeit is szerepeltetni kell a szerződésben.

 

A kulcs az e-napló

Nem volt ez mindig így! 2018. augusztusa előtt (ekkor történt az a módosítás az e-napló kezelésében, amiről az előző blogbejegyzésben írtunk!) az e-naplóban lehetséges volt „Saját vagy hozzátartozó részére végzett építési tevékenység” kiválasztására.
Ez ma már nincs így. Az e-naplóba csak arra jogosult, az adott munkára megfelelő képesítéssel bíró építési szakember tehet bejegyzést, sőt az e-naplóba fel kell tölteni a vele (velük) kötött vállalkozói szerződést is.

A kulcsszó valószínűleg a felelősség.
Az építkezésért, annak szakszerűségéért, az ott folyó munkáért, a munkavédelmi-, munkaügyi-,-és biztonságtechnikai előírások betartásáért az adott vállalkozó felel. Nem véletlen, hogy ma már minden egyes vállalkozó kivitelezőnek érvényes és megfelelő fedezettel rendelkező felelősségbiztosítással kell rendelkeznie! (Ezt is fel kell tölteni az e-naplóba!)

Ha tehát mi magunk is ott kezdünk lelkesen „lábatlankodni” az építkezésen, akkor ezért is a vállalkozó fog felelni.
És mivel mi „alapból” nem az ő alkalmazottai vagyunk, ezért ottlétünknek valamilyen jogi keretet kell adni: bele kell foglalni az adott vállalkozóval között kivitelezői szerződésbe. Ezek után a saját és a családom munkájáért és annak minőségéért a szerződött kivitelező vállalkozó és az ő felelős műszaki vezetője felel.

 

Cui prodest? Kinek áll érdekében?

Ha jól  belegondolunk, egyáltalán nem biztos, hogy találunk olyan vállalkozó kivitelezőt és műszaki vezetőt, aki bevállalja, hogy az építtető a keze alá dolgozzon, hiszen ez számára akár többletmunkát is jelenthet, kevesebb haszonért cserébe. (A kapcsolódó jogi, biztonságtechnikai, munkavédelmi és munkaügyi kockázatokról majd részletesen írok a következő bejegyzésben.) Persze igaz, hogy ilyenkor egy vagy több „munkaerővel” több lesz az adott építkezésen, de kérdés, hogy valóban előny lesz-e ez az adott kivitelező számára? Nem lehetséges, hogy egy ilyen szituáció éppen hogy a vállalkozó/műszaki vezető nagyobb jelenlétét várná el? 

A kulcskérdés tehát „csak” az: találunk-e olyan vállalkozót, aki ilyen felelősségi feltételekkel nevét adja (szerződésbe foglaltan!) a mi aktív tevékenységünkkel végzett munkához?
Ha igen, akkor ténylegesen belevethetjük magunkat az építkezésbe.

 

A dokumentálás jelenlegi folyamata az e-naplóban 

A 2018. augusztus után az e-naplós folyamat a következő.
Az elektronikus építési naplóban a vállalkozó kivitelező részére a szokásos módon létre kell hozni az elektronikus főnaplót vagy alnaplót, és el kell végezni az elektronikus építési napló alkalmazással kapcsolatos kézikönyvek és útmutatók szerinti lépéseket.

Mindezek keretében néhány ilyen lépés, a teljesség igénye nélkül:
– meg kell adni a vállalkozó kivitelező kért adatait,
fel kell tölteni a vállalkozói kivitelezői szerződést,
– fel kell tölteni az érvényes kötelező felelősségbiztosítási kötvényét és az igazolást arról, hogy felelősségbiztosítása elegendő fedezettel rendelkezik az adott építkezésre vonatkozóan is,
– továbbá meg kell hívni a vállalkozó kivitelezőjének felelős műszaki vezetőjét is. 

A „Napi jelentés” megtétele során az „Új szakma” mezőben szükséges rögzíteni a saját vagy hozzátartozó részére végzett építési tevékenységet végző személyeket. Ez oly módon tehető meg, hogy a „Napi létszám adatok” megadásakor a legördülő „Szakma” mezőben az „Egyéb, kivitelezési tevékenységet saját vagy hozzátartozó részére végző személy” sort szükséges kiválasztani.
A „Bejegyzések” alatt az „Új bejegyzés” szövegében rögzíteni kell a szerződés szerinti saját célú tevékenységet.

Mini-sorozatunk befejező részében azért még néhány elgondolkodtató felvetéssel szeretnék élni a téma kapcsán – részben saját tapasztalatainkra hagyatkozva.

 

Ha hasznosnak találtátok a cikket és továbbra is szeretnétek értékes, építkezéshez kapcsolódó tartalmakról értesülni, iratkozzatok fel hírleveleinkre:

 

Picture of BodnarGyorgy

BodnarGyorgy

Hasonló cikkek

Hírlevelünk

Így nem maradsz le egyetlen új információról sem.
Ha bármi izgalmas történik az építési piacon (például megjelenik egy új támogatási lehetőség, módosul egy fontos jogszabály), értesülni fogsz róla.
Ha megjelenik egy új videónk, egy új blogbejegyzésünk, ha valamilyen izgalmas rendezvényt szervezünk – ezekről mind időben értesülsz. (Itt hirdetjük meg például a Csináld magad tanfolyamainkat és a Tervcafékat is!)

Építkezőknek, felújítóknak, építési szakembereknek

Építem a házam könyvsorozat

Minden információ és tudás egy helyen, amire egy házépítésre, házfelújításra készülő családnak szüksége lehet!

Írj nekünk itt

Generic selectors
Csak teljesen egyező találatok
Keresés a címben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors
post
Kategória szerinti szűrés
Aktualitás
Árnyékolás
Burkolatok
Egyéb
energiatakarékos ház szakértő
Energiatakarékosság
Építési hibák
Építészet
Építkezés
Építkezés előkészítése
Építkezők mesélték
Építő közösség
Építőanyagok
Épületfizika
Érdekességek
Falazatok
Felújítás
Födém
Gépészet
Hanganyagok
Házak
Háztervek
Hőszivattyú
Infrafűtés
Jogi háttér
Kivitelezés
Költségvetés
Lakberendezés
Lakóérzet
Megújuló energia
Napelem
Nyílászárók
Ökoépítészet
Padló
Padlófűtés
Passzívházak
Pénzügyek
Szellőztetés
Szigetelés
Tervcafé
Tető, tetőtér
Tippek, ötletek
Történetek
Uncategorized
Videók
Villamosság
Vízszigetelés

Blogcikkeink

Olvass többet, legyen könnyebb