Mire figyeljünk, ha szigeteljük a házunkat?

– néhány szempont a sok közül

szigetelés Knauf 3. (FILEminimizer)Javában tart az őszi építési szezon. És ha ez a „szezon” össze sem hasonlítható mondjuk a tíz évvel ezelőttivel, az ősz továbbra is a házépítésekre, de főként a házfelújításokra egyik legmegfelelőbb időszak.
Éppen ezért most folytatjuk nemrég megkezdett sorozatunkat aszigetelésekről (mint egyik fő felújítási témáról).
Ezúttal olyan kérdésekre keressük a választ, mint hogy melyik a legalkalmasabb évszak a szigetelésre, hogyan készüljünk fel a szigetelési munkákra, hogyan készüljünk fel, hogy a befektetett pénzünk a legjobban hasznosuljon, milyen munkákkal érdemes kezdeni, ha energiahatékonyságot növelő beruházásba fogunk, mitől rendszer egy homlokzati hőszigetelő rendszer – no és hogyan spóroljunk az anyagválasztásnál?

Mikor szigeteljünk?

A homlokzati hőszigetelés elkészítésére tavasz és ősz a legmegfelelőbb időpont. Ezt a fajta szigetelést ragasztani kell, márpedig a vizet is tartalmazó ragasztók beépítésének sem a nagy meleg, sem a nagy hideg nem tesz jót. A tűző nap, a forróság túl gyorsan „kiszívja” a nedvességet az anyagból, mely így túl gyorsan szilárdul meg – ez pedig repedésekkel. a tartósság drasztikus csökkenésével járhat. Télen ezzel szemben fagyveszély jelentkezhet a víztartalommal kapcsolatban.
Általánosságban elmondható, hogy +5 oC alatt és + 30 oC felett sem vakolni, sem ragasztani nem szabad!
Az őszvégi-téli időnek van még egy alattomos csapdája, ez pedig az eső és a köd. Ilyen esetben kívülről kerül „plusz víz” a ragasztóba, vakolatba, ami ugyancsak felborítja azt a gondosan megtervezett folyamatot, melynek során a lassú, folyamatos vízvesztéssel végbemegy egy tartós struktúrát eredményező térhálósodási folyamat.
Gyors vízvesztés ugyanakkor nem csak a tűző nap miatt mehet végbe, hanem az erős szél okozta felgyorsult párolgás miatt is.
Ragasztani és vakolni tehát esős, párás, vagy éppen szeles időben sem szabad! (A felsorolt veszélyek egyike-másika ellen véd, ha a szigetelt felületet takarják. Az állvány elé szerelt hálók tehát nem csak hirdetési felületek (:D) és nem csak attól védenek, hogy ne potyogjon mindenféle törmelék a járókelőkre – hanem a frissen szigetelt/vakolt felület védelmét is szolgálják. Családi házakon is ajánlott!)

Még egy fontos dolog az időzítéssel kapcsolatban. A homlokzatra felragasztott szigetelést kívülről mihamarabb meg kell védeni a nedvességtől – ezért minél előbb el kell látni a külső oldalon (is) egy hálóval erősített ragasztó réteggel. (Ezt követően a vakolás/festés akár már át is húzódhat a következő évre.)

A padlás és a tető szigetelése az előzőekhez képest sokkal kevesebb megkötést tartalmaz – ide ugyanis nem kell ragasztó, és vakolat sem kerül rájuk. Ezek a munkák télen is végezhetők.

Az itt leírtakról sokkal részletesebben lehet olvasni az Építem a házam könyvsorozat 2. kötetében!

 

Hogyan készüljünk a szigetelésre?

Ha egy meglevő ház felújítását tervezzük, akkor a szigetelés tervezésekor döntő fontosságú annak felderítése, hogy az adott épületnek hol a legnagyobb a hővesztesége.
Erre a kérdésre a tervrajzok tanulmányozása csak általános választ ad (mármint ha megvannak – de ekkor sem lehet tudni, hogy végül mi és milyen minőségben épült meg…). Az igazán veszélyes helyi hőhidak felderítésének talán leghatékonyabb módja egy hőkamerás vizsgálat. Ennek költsége 40-60 ezer forint, így viszont elkerülhetjük, hogy felesleges beruházásra költsünk, ugyanakkor sokkal hatékonyabb lesz és hamarabb megtérül az, amire viszont áldozunk.

Fontos azonban tudni, hogy az ilyen vizsgálatok igazából csak a fűtési szezonban végezhetők igazán hatékonyan, amikor nagy a külső és a belső hőmérséklet közötti különbség. A kamera ilyenkor – kívülről – nagyon jól fel tudja térképezni a ház határoló felületének meleg pontjait – ezeken a helyeken szökik a meleg.
Ha még nincs a kezünkben egy ilyen felmérés (de szeretnénk ilyet csináltatni), akkor az eredményeket jó eséllyel majd csak tavasszal tudjuk kamatoztatni.

Fontos még, hogy a tervrajzok tanulmányozása – helyszíni felmérés – esetleges hőkamerás vizsgálat együtteséből összeálló energetikai felmérés eredményeit hozzáértő szakember értékelje ki. Egy ilyen szakembertől azt is várjuk el, hogy megalapozott felújítási tervvel lásson el bennünket! (Az igazi nehézség a komplexitásban van: ennek a bizonyos „felkészült szakembernek” egyformán értenie kell az épületszerkezetekhez és az épületgépészethez is!)

családi ház, szigetelás, hő kamerás vizsgálat
A vastag szigeteléseknél különösen fontos a jó minőségű és megfelelően rögzített indítóprofil: ez védi alulról a szigetelést (aminek első sora ráadásul erre támaszkodik fel)

 

Mivel kezdjük az energetikai felújításokat?

Bár nem lehet egyértelmű sorrendet szabni, általában igaz, hogy először a hőveszteséget és ezzel kapcsolatosan fűtési igényt érdemes csökkenteni az épület szigetelésével és a nyílászárók cseréjével.(Ha először a gépészeti berendezések és a fűtési rendszer hatásfokát javítjuk, akkor akár azt is mondhatjuk (na jó, egy kis túlzással 😀 ), hogy ezt követően nagyobb hatékonysággal fogjuk fűteni az utcát…)

Ha – például anyagi megfontolásból – nem egyszerre végezzük hőszigetelést és az ablakok cseréjét, akkor is nagyon fontos összehangolni a két műveletet.
Gondolni kell arra, hogy a kávák is a fal külső síkjával – legalább közel – azonos mértékű szigetelést kapjanak – lehet, hogy a korlátozottabban rendelkezésre álló hely miatt ide egy jobb hőszigetelő-képességű szigetelőanyag kell?
Másik (talán még célszerűbb) lehetőség, hogy a nyílászárók beépítési síkját minél inkább kívülre kell hozni – még akár a szigetelés síkjába is! (Az is lehet, hogy toktoldás kell majd!)

Erről a témáról (megint csak sokkal részletesebben) az Építem a házam 3. kötetében írunk.
A lényeg az, hogy a szigetelés vastagságát és a nyílászárók falszerkezeten belüli beépítési síkját át kell gondolni és össze kell hangolni!

 

Anyagvastagság, anyagminőség

Vizsgálatok szerint az alkalmazott homlokzati szigetelés vastagságának minden 1 cm-es növekedése 3-4%-os energiamegtakarítást eredményez. (Ennek a kijelentésnek igazságtartalma természetesen attól is függ, milyen falazatra kerül a szigetelés.)
Érdemes egyfajta optimum-számítást is végezni: a szigetelési vastagság növelése milyen energiamegtakarítást jelent – és mekkora a vastagság-növelésből eredő járulékos költség?

Két dolgot azonban mindenképpen érdemes figyelembe venni.
Egy homlokzat hőszigetelésénél (ami az épületszerkezetek közül a legköltségesebb, de a legtöbb hasznot is hozza) az anyagköltség és a munkadíj aránya körülbelül 50-50%. 1 cm-el vastagabb hőszigetelés tehát valójában elenyésző plusz költséggel jár. Viszont ha csak néhány év múlva jövünk rá, hogy mégis jobb lett volna egy vastagabb szigetelés, akkor – a sok macera mellett – csak az újra-állványozás költségei felülmúlhatják az egykor megspórolt anyagköltséget.

Másrészt a vastagabb hőszigetelés nem csak a téli hőszigetelés miatt jó. Ha korlátozottabb mértékben is, de javítja a nyári hővédelmet és páratechnikai szempontból is kedvező: jó eséllyel nem kritikus helyen (például a szigetelésben) fog kicsapódni a házból kifelé igyekvő pára.

Az anyagvásárlásnál szintén fontos szempont az is, hogy mindenképpen rendszerben gondolkodjunk, hiszen a gyártók úgy fejlesztik ki termékeiket, hogy azok tökéletesen kiegészítsék egymást.
Homlokzati hőszigetelés esetében ez a bizonyos rendszer ragasztóból, hőszigetelő anyagból és külső vékonyvakolatból/festékből áll, fontos elemét képezi ezen kívül a jó minőségű háló, dűbel és az élvédők, indítóprofilok.
Ha valaki nem rendszert vásárol, akkor az kicsit hasonlít ahhoz a rulettezőhöz, aki a pirosra (vagy feketére) teszi fel az összes  pénzét: vagy bejön, vagy nem. Nem nehéz elképzelni, hogy az egymásra kerülő ragasztó és vékonyvakolat „össze kell passzoljon”, együtt kell dolgozzon. Rendszerek estében a rendszer gyártója az optimális együttdolgozást kísérletek sokaságán keresztül teszteli, fejleszti. Ha az építkező vagy a kereskedő válogatja össze innen-onnan ezeket az elemeket, akkor lehet, hogy tesztelés első helyszíne az Ön háza lesz. Vagy sikerül a teszt, vagy nem…

Födém- és tetőszigeteléseknél is érdemes rendszerben gondolkodni, noha itt nemigen léteznek termékszintű rendszerek. Nagyon fontos ugyanakkor, hogy a szigetelési rétegrendnek különös fontosságú elemei a különbözőfóliák. (És tapasztalatok szerint a magyar épületeken az egyik leggyakoribb hibaforrások is!) Erről rengeteget lehetne írni – meg is tettem (már megint :D) az Építem a házam 2. és 3. kötetében. Akit pedig ezen túl is érdekel a téma, íme egy nagyon hasznos előadás a páráról itt és itt!

 

Spóroljunk ahol tudunk!

És persze érdemes figyelni az árakat – de még véletlenül sem azért, hogy mechanikusan a legolcsóbb terméket keressük! Arra figyeljünk, hogy a minőségi termékeket hol és mikor kapjuk meg a lehető legtöbb plusz szolgáltatás mellett! (Ilyen járulékos szolgáltatás lehet például a szaktanácsadás, az anyagkigyűjtés, a kedvező kiszállítás – de az udvarias kiszolgálás is!)

Érdemes tehát figyelemmel követni az akciókat, hogy ahol lehet, spóroljunk úgy, hogy az ne menjen a minőség rovására. Most például – a már korábban általunk is bemutatott szigetelési projekt keretében – akár Ön is visszanyerheti a megvásárolt ásványgyapot hőszigetelő anyag árának egy részét: www.nalamszigetelnek.hu

 

családi ház, szigetelás, hő kamerás vizsgálat
Még egy krtikus pont kiragadva: a falsíkon futó szigetelés befordítása 

Picture of BodnarGyorgy

BodnarGyorgy

Hasonló cikkek

Hírlevelünk

Így nem maradsz le egyetlen új információról sem.
Ha bármi izgalmas történik az építési piacon (például megjelenik egy új támogatási lehetőség, módosul egy fontos jogszabály), értesülni fogsz róla.
Ha megjelenik egy új videónk, egy új blogbejegyzésünk, ha valamilyen izgalmas rendezvényt szervezünk – ezekről mind időben értesülsz. (Itt hirdetjük meg például a Csináld magad tanfolyamainkat és a Tervcafékat is!)

Építkezőknek, felújítóknak, építési szakembereknek

Építem a házam könyvsorozat

Minden információ és tudás egy helyen, amire egy házépítésre, házfelújításra készülő családnak szüksége lehet!

Írj nekünk itt

Generic selectors
Csak teljesen egyező találatok
Keresés a címben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors
post
Kategória szerinti szűrés
Aktualitás
Árnyékolás
Burkolatok
Egyéb
energiatakarékos ház szakértő
Energiatakarékosság
Építési hibák
Építészet
Építkezés
Építkezés előkészítése
Építkezők mesélték
Építő közösség
Építőanyagok
Épületfizika
Érdekességek
Falazatok
Felújítás
Födém
Gépészet
Hanganyagok
Házak
Háztervek
Hőszivattyú
Infrafűtés
Jogi háttér
Kivitelezés
Költségvetés
Lakberendezés
Lakóérzet
Megújuló energia
Napelem
Nyílászárók
Ökoépítészet
Padló
Padlófűtés
Passzívházak
Pénzügyek
Szellőztetés
Szigetelés
Tervcafé
Tető, tetőtér
Tippek, ötletek
Történetek
Uncategorized
Videók
Villamosság
Vízszigetelés

Blogcikkeink

Olvass többet, legyen könnyebb