Segítség, fű!

– újabb példa arra, hogy egy családi házban semmi nem az, aminek látszik

gyep1Ajánlom ezt a blogot vitaébresztőnek mindenki számára, aki most tervezgeti családi háza kertjét!

Amikor évekkel ezelőtt telket kerestünk, azt az elvárást
fogalmaztam meg, hogy legalább 900 m2-es építési telekre van szükségünk, elvégre a családi ház lényege (mint azt már ezen a fórumon is többször megírtam):a kert.
Mi „kertészi segédlettel” bokrokat és tujákat telepítettünk a kerítések mellé, öntözőrendszert fektettünk, végül jöhetett az üresen maradó rész füvesítése! Óriási öröm volt látni, hogy nem kevés locsolás áldásos hatására – még tél előtt kibújtak az első zöld hajtások! A következő évben aztán gyönyörű zöldbe borult az egész kert.
Most, öt évvel később, azon gondolkodunk, hogyan lehetne minél több fűmentes területet kialakítani a kertünkben.

?
Amikor ezt elmesélem, először mindenki arra gyanakszik, hogy elegem lett az állandó fűnyírásból.
Hát, egyáltalán nem erről van szó!
De azt javaslom, menjünk szépen sorjában!

A fű szép, a fű jó

Szerintem sok ember számára (aki életét egy nagyvárosi lakásban éli) a vágyott kert egyik szinonimája a fű. A ház elkészülte után nekünk is első dolgunk volt a füvesítés (és a hozzá tartozó öntözőrendszer elkészítése – napjaink száraz nyarai mellett egy kézi locsolásra szoruló kert ugyanolyan nyaralásgyilkosnak bizonyulhat, mint egy kutya…)
Ahol nincs fű, ott a mi kis agyagos beütésű talajunk pillanatok alatt repedezettre szárad, amikor viszont esik, pillanatok alatt áll a sár.
Más növényekhez hasonlóan a fű is elnyeli a szén-dioxidot és cserébe éltető oxigént állít elő. Egy 60 m2-es gyep annyi oxigént termel, mint amennyi egy ember napi oxigén-szükséglete.
A fű hűt is! Egy meleg nyári napon felületi hőmérséklete közel 8 oC-al lehet alacsonyabb, mint a csupasz földé, és akár 16 oC-al, mint egy sötétebb térburkolaté. (Ezek az érdekességek a www.gyepszonyegpark.hu honlapról valók!).
No és persze a szépen gondozott gyep önmagában is szemet gyönyörködtető látvány.

 

Az a bizonyos másik oldal

A fű az egyik legvízigényesebb növény. Vízigénye 15 oC-ban 1-2 liter/m2, de a nyári melegben ez felmehet 6-7 liter/m2-re. (Adatok: www.parksystem.hu.)
Ez azt jelenti, hogy egy nem is igazán nagy, 400 m2-es füves terület öntözése kb. 3 m3 vizet igényel naponta a nyári hónapokban, ez pedig 300 Ft/m3-es vízdíjjal számolva napi 900 Ft költség (ha nincs külön vízóránk a locsolásra, akkor kétszer ennyi). Havonta akár 27.000 Ft.
Mivel a fű gyorsan nő, ráadásul egyszerre csak a szálak max. 30%-át javasolják levágni, így elég gyakran kell elővenni a fűnyírót. (A talajlazításról, szellőztetésről ne is beszéljünk. Egyszer kipróbáltunk egy kölcsönkért elektromos talajszellőztető gépet, elég hamar feladta az agyagos talajon. Közel 100.000 Ft-tól indulva nem gondolkoztunk  el egy benzines változatán.)

De ami talán a legfontosabb és ide szerettem volna kilyukadni: a fű nem haszonnövény!

 

Veteményes a kertünkben

Lássuk be, fejlett világunk az utóbbi években eljutott oda, hogy pénzünk nagy részét teljesen felesleges dolgokra költöttük. Létszükségletünktől (a maslow-i piramison) eljutottunk a szép, kényelmes, trendi termékekig. Múltkor hallottam a rádióban, hogy egy faluban(!) az önkormányzat a frissen betelepülők nyomására megtiltotta, hogy a helység belterületén állatokat tenyésszenek (az ugyanis zavarta a családi házas övezet lakóit).
Lássuk be, a fű helyén mi is termeszthetnénk saját zöldségeket, fűszernövényeket. (A díszfák helyett pedig ültethetnénk akár gyümölcsfákat is.) Mekkora előny egy kerttulajdonos számára (a jogos büszkeségről nem is beszélve!), hogy nem csak a piacról szerezheti be a hétvégi menü hozzávalóinak egy részét!
„Egy személyre körülbelül 50 m2 nagyságú  veteményeskertet kell számolni, valamint további 25 m2-t kell hagyni a krumplinak. Így egész évben lesz zöldségünk a kertünkből.” (Fieke Hoogvelt: A kert)

 

Függetlenedjünk!

Érdemes elgondolkodni a most megosztott tapasztalatokon még a kerttervezés fázisában. Most, hogy tényleg szűkíteni szeretnénk a füves területünk nagyságát, bele sem merek gondolni, mennyi pénzt öltünk az évek folyamán már a nemsokára felásandó területbe…

Van azonban egy másik aktualitása is ennek a gondolatnak.
Szerintem egyre többen döbbennek rá napjainkban, hogy mennyire kiszolgáltatottak lettünk mára a mindennapokban is. Mindent készen kapunk, mindent természetesnek veszünk – aztán elég volt néhány éve egy orosz-ukrán gázvita, és máris nem tűnt biztosnak, hogy a vezetékből mindig fog érkezni a fűtéshez szükséges energiaforrás. (És mi van, ha olyan drága lesz, hogy nem tudjuk megfizetni?)
A családi házban lakók egyrészt mindig is a legkiszolgáltatottabbak közé fognak tartozni (egyedileg mindent drágább előállítani, mint csoportosan), másrészt olyan lehetőségekkel bírnak a függetlenség megteremtésére vonatkozóan, amivel a lakásban lakók nem rendelkeznek (egy-egy beruházást nem tömegekkel egyeztetni). Ezen a kettősségen minden házépítőnek, házfelújítónak érdemes elgondolkoznia! (Egyébként erről szólt a legutóbbi blogbejegyzés is…)

Szavaim alátámasztására egy olyan levelet osztok meg legvégül, amelyet az erdélyi árvaházairól (el)ismertBöjte Csaba, ferences szerzetes írt még a múlt évben. Ajánlom gondolatébresztőként mindenkinek! (Ide kattintva olvasható!)

 

 

 

Picture of BodnarGyorgy

BodnarGyorgy

Hasonló cikkek

Hírlevelünk

Így nem maradsz le egyetlen új információról sem.
Ha bármi izgalmas történik az építési piacon (például megjelenik egy új támogatási lehetőség, módosul egy fontos jogszabály), értesülni fogsz róla.
Ha megjelenik egy új videónk, egy új blogbejegyzésünk, ha valamilyen izgalmas rendezvényt szervezünk – ezekről mind időben értesülsz. (Itt hirdetjük meg például a Csináld magad tanfolyamainkat és a Tervcafékat is!)

Építkezőknek, felújítóknak, építési szakembereknek

Építem a házam könyvsorozat

Minden információ és tudás egy helyen, amire egy házépítésre, házfelújításra készülő családnak szüksége lehet!

Írj nekünk itt

Generic selectors
Csak teljesen egyező találatok
Keresés a címben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors
post
Kategória szerinti szűrés
Aktualitás
Árnyékolás
Burkolatok
Egyéb
energiatakarékos ház szakértő
Energiatakarékosság
Építési hibák
Építészet
Építkezés
Építkezés előkészítése
Építkezők mesélték
Építő közösség
Építőanyagok
Épületfizika
Érdekességek
Falazatok
Felújítás
Födém
Gépészet
Hanganyagok
Házak
Háztervek
Hőszivattyú
Infrafűtés
Jogi háttér
Kivitelezés
Költségvetés
Lakberendezés
Lakóérzet
Megújuló energia
Napelem
Nyílászárók
Ökoépítészet
Padló
Padlófűtés
Passzívházak
Pénzügyek
Szellőztetés
Szigetelés
Tervcafé
Tető, tetőtér
Tippek, ötletek
Történetek
Uncategorized
Videók
Villamosság
Vízszigetelés

Blogcikkeink

Olvass többet, legyen könnyebb