Végre egy pozitív hír a lakáspiacon!

– régóta várt pozitív változások a lakástakarék pénztáraknál

1269975_coins_in_handNem sok pozitív hírrel szembesülhettek a házépítők és felújítók az utóbbi időben. Ime egy kivétel: valami, amitől egy kicsit egyszerűbbé válhat új otthonunk finanszírozása!
Egyben egy új blogoló-szakértő is bemutatkozik Az építő közösségben!

 

 

 

Sajtó információ: „Évek óta várt pozitív változások lépnek életbe 2011. január elsejével a lakás takarékpénztárakról szóló 1996. évi CXIII. törvény módosítása kapcsán. A törvénymódosítást 2010. december 13.-án fogadta el a parlament.”

Igen, végre egy jó hír, de mik is azok a „pozitív változások”? Bontsuk ki és nézzük meg, mit jelent ez azoknak akik az otthonteremtésüket, vagy a meglévő otthonuk korszerűsítését kívánják megoldani lakásszámlával, lakástakarék pénztári megtakarítással.

Mielőtt azonban ezt kifejtem leírom: mi is a lakásszámla?

A lakásszámla, más néven lakástakarék pénztári megtakarítási számla, a lakástakarék pénztáraknál magánszemélyek által nyitott lakáscélú megtakarítási számla azaz, olyan mint egy bankszámla, csak ez egy speciális számla, melyre elhelyezett összeget csak lakáscélra használhatjuk fel. Amennyiben a lakáscél igazolható, úgy a havi szinten elhelyezett összeget, az állam megtoldja a befizetett összeg 30% -ával. Ezen felül pluszban a számlán lévő pénzünkre betéti kamatot is kapunk, mely módozattól függően 1-3%. Ezzel a megoldással már eddig is komoly önerőt lehetett képezni. A konstrukció előnyösségét egyre többen ismerik fel. Ebben az évben főleg azért indítottak lakásszámlát, mivel a hitel felvételi lehetőségek beszűkülésével, és a „szocpol” megszüntetésével szinte egyedüli lakáscélú állami támogatás maradt a piacon. Jövő évtől azonban az eddig is előnyösnek mondható lakásszámlát további kedvezménnyel erősítették.

Vegyük tehát sorban a módosításokat:

Első, és szinte a legfontosabb módosítás a lakáscél igazolásában történt, mivel ezután nem kell a közvetlen hozzátartozóknak saját tulajdonnal, vagy résztulajdonnal rendelkezni a vásárolt, épített, vagy korszerűsített ingatlanban. Mit is jelent ez? Eddig, ha volt egy lakásszámlánk, akkor a lakáscélt a felhasználásnál számlával vagy adásvételi szerződéssel, tulajdoni lappal kellet igazolni, hogy az adott ingatlanban tulajdonnal rendelkezünk. Így ha a szülő mondjuk, a nagykorú külön élő gyermekének azzal kívánt segíteni, hogy a szülő nevére szóló lakásszámlán lévő pénzt a gyermeke használhassa fel a saját lakhatásának elősegítésére, így ezt nem tehették meg legálisan. Örvendetes tehát, hogy a módosítás után ezt az amúgy is szokásos megoldást, ezután a közeli hozzátartozók egymásnak megtehetik.

A lakáscélok közé bekerült a lakásbérleti vagy lakáshasználati jog vásárlása is. Ezzel lehetővé válik a gyermekek iskolai évek alatt történő bérlakásban történő lakhatásának támogatása, így nem kell egy zsúfolt kollégiumban, vagy albérletben laknia.

Az életkezdő fiataloknak, akik nem rendelkeznek megfelelő önerővel, tőkével egy saját otthon vásárláshoz, számukra is megoldás, hogy az eddig összegyűlt pénzt felhasználják a bérlakási lakhatásra.

Fontos továbbá, hogy a Lakástakarék pénzárak számára az eddigi 20% – ról 75% -ra emelték a saját tőke arányában kihelyezhető áthidaló kölcsön összegét. Ez azt jelenti, hogy azon megtakarítók, akik a szerződésben foglalt minimális megtakarítási időt (minimum 4 év) még nem érték el, viszont rendszeresen megtakarítanak, azok kedvező kamatozású (7-8%) fix forint alapú lakáskölcsönt kaphatnak.
A lakáskölcsönt nem csak új, hanem a meglévő, de alacsony energetikai szinten lévő, pazarló otthonaink korszerűsítésére is felhasználhatjuk. Így lehetőségünk nyílik már korábban elvégezni a korszerűsítést, ezáltal nagymértékben csökkenteni tudjuk az épületünk energia fogyasztását, amivel nem csak energiát, de pénzt is megtakaríthatunk!

Örömteli továbbá, hogy az eddigi 8 évről, 10 évre növelték a megtakarítási időszakot, mely alatt állami támogatás jár a befizetett összegre, ezáltal amíg idáig közel 6 millió forintos szerződéses összeget lehetett indítani, ezután ez az összeg 8 millió forintra emelkedett.

Az áthidaló kölcsönre, lakáscélra vonatkozó rendelkezések a már elindult és futó lakásszámlákra is alkalmazandó.
Ezen rendelkezések, és a lakástakarék pénztárak erősítésével a kormány a 2011 tavaszától induló energetikai korszerűsítési program finanszírozási elemeként kívánja pozícionálni. A program további támogatási formákkal fog kiegészülni, melyek az előzetes ígéretek szerint egyszerűsített pályázati formában fognak történni.
Meggyőződésem, hogy e rendelkezésekkel végre használható, és fenntartható finanszírozással fogjuk tudni megvalósítani halaszthatatlan lakáscélunkat.

Deák Jenő

Várjuk kérdéseiket, amelyeket a blog alatt tehetnek fel!

 

Picture of BodnarGyorgy

BodnarGyorgy

Hasonló cikkek

Hírlevelünk

Így nem maradsz le egyetlen új információról sem.
Ha bármi izgalmas történik az építési piacon (például megjelenik egy új támogatási lehetőség, módosul egy fontos jogszabály), értesülni fogsz róla.
Ha megjelenik egy új videónk, egy új blogbejegyzésünk, ha valamilyen izgalmas rendezvényt szervezünk – ezekről mind időben értesülsz. (Itt hirdetjük meg például a Csináld magad tanfolyamainkat és a Tervcafékat is!)

Építkezőknek, felújítóknak, építési szakembereknek

Építem a házam könyvsorozat

Minden információ és tudás egy helyen, amire egy házépítésre, házfelújításra készülő családnak szüksége lehet!

Írj nekünk itt

Generic selectors
Csak teljesen egyező találatok
Keresés a címben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors
post
Kategória szerinti szűrés
Aktualitás
Árnyékolás
Burkolatok
Egyéb
energiatakarékos ház szakértő
Energiatakarékosság
Építési hibák
Építészet
Építkezés
Építkezés előkészítése
Építkezők mesélték
Építő közösség
Építőanyagok
Épületfizika
Érdekességek
Falazatok
Felújítás
Födém
Gépészet
Hanganyagok
Házak
Háztervek
Hőszivattyú
Infrafűtés
Jogi háttér
Kivitelezés
Költségvetés
Lakberendezés
Lakóérzet
Megújuló energia
Napelem
Nyílászárók
Ökoépítészet
Padló
Padlófűtés
Passzívházak
Pénzügyek
Szellőztetés
Szigetelés
Tervcafé
Tető, tetőtér
Tippek, ötletek
Történetek
Uncategorized
Videók
Villamosság
Vízszigetelés

Blogcikkeink

Olvass többet, legyen könnyebb