– avagy hogyan építhetem a saját házamat szakemberként?
Szerző: Kovácsné Csala Zsuzsanna

A kaláka építkezésről és a saját részre történő kivitelezésről írt bejegyzéseinket (ITT, ITT, ITT és ITT – ha lemaradtál róla!) sokan olvastátok (KÖSZÖNJÜK AZ ÉRDEKLŐDÉST! :-)) és jó néhány kérdést is kaptunk ennek kapcsán.
A leggyakoribb kérdés talán az volt, hogy mi van akkor, ha valakinek van szakmai hozzáértése egy adott munka elvégzéséhez – mert tegyük fel, hogy végzett kőműves? Dolgozhat-e felelős irányítóként háza építkezésén?
És mi van, ha nincs vállalkozása, vagy éppen nem a szakmájában dolgozik?
Mini blogsorozatunk utolsó részében ezt a kérdést járjuk körül!
Saját célra történő kivitelezés feltételei a kivitelezői dokumentáció tükrében
Valószínűleg átbeszéltük már az építészünkkel, hogy épülhet-e/bővülhet-e a házunk egyszerű bejelentéssel (vagy építési engedélyezési eljárást kell alkalmazni).
Mi most az egyszerű bejelentéssel építhető/bővíthető esetekben vizsgáljuk meg, hogy hogyan építhetjük a saját házunkat a 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 12. § (6) bekezdés figyelembe vételével.
Ha NEM kivitelezési dokumentációhoz kötött a házunk felépülése/bővülése, akkor egyszerű a képlet -> a PTK (2013. évi V. törvény 8:1. § (2)) által meghatározott hozzátartozói körből bárki, AKÁR SAJÁT MAGUNK IS, dolgozhatunk a házunkon, szakirányú szakképesítés nélkül is, a szakmai szabályok betartása mellett.
Ha kivitelezési dokumentációhoz kötött a házunk felépülése/bővülése (az egyszerű bejelentés biztosan ebbe a kategóriába esik), akkor a fentebb említett hozzátartozóink, illetve SAJÁT MAGUNK is, építhetjük a házunkat, akár szakirányú szakképesítés nélkül, a szakmai szabályok betartása mellett, de vállalkozó kivitelező jóváhagyásával, felügyeletével.
Mi van, ha az építtető magánszemély szakember is?
Sokakban felmerült, hogy rendelkeznek egy bizonyos szakmai képesítéssel (például villanyszerelők), és szívesen megcsinálnák saját maguk a villanyszerelési munkákat az épülő/bővülő házukon. Megtehetik-e, és ha igen, milyen feltételekkel?
A válasz IGEN, de érdemes de azért három helyzetet külön is megvizsgálni!
Amikor az építtetőnek nincs vállalkozása az adott szakmában
Maradjunk az előző példánál: az építtető pl. villanyszerelő, de nincs ilyen tevékenységű saját vállalkozása, és nem szeretne is szeretne vállalkozó kivitelező lenni. Ebben az esetben, kivitelezőjével (akár generálkivitelezővel is) kell megegyeznie írásban, hogy a vállalkozó kivitelező jóváhagyásával, felügyeletével ő fogja elvégezni az épülő/bővülő háza pl. villanyszerelési munkáit (akár több munkafolyamatot is).
A törvény szerint, ebben az esetben, tulajdonképpen teljesen mindegy, hogy van-e szakképesítése az adott munka elvégzésére! Egyszerű laikus is lehetne, ha talál olyan vállalkozó kivitelezőt, aki vállalja az elvégzett munkáért a felelősséget! (Azt természetesen mindenki beláthatja, hogy a vállalkozó saját felelőssége, hogy egy szakképesítéssel rendelkező vagy egy laikus munkájáért vállal inkább felelősséget, ha egyáltalán belemegy valamely vállalkozó kivitelező egy ilyen szituációba.)
Ha a felek meg tudnak egyezni, akkor a pl. villanyszerelő-építtető elvégzi a „hatáskörébe” tartozó munkát, melynek minőségéért azonban a vállalkozó kivitelező lesz felelős. Az elkészült munkát az ő felelős műszaki vezetőjének is jóvá kell hagynia, és a munkát ő is fogja dokumentálni az e-naplóban.
A vállalkozó kivitelezőnek érvényes felelősségbiztosítással kell rendelkeznie.
Ilyen esetben hozzátartozó is csatlakozhat a munkavégzéshez, de minden esetben írásbeli megállapodást kell kötni a vállalkozó kivitelezővel ennek tényéről és részleteiről. Ne feledkezzünk meg továbbá hozzátartozókkal kötendő szívességi munkaszerződés megkötéséről sem!
Amikor az építtetőnek nincs vállalkozása az adott szakmában és NEM SZÜKSÉGES a vállalkozó kivitelező jóváhagyása, felügyelete sem
Maradjunk még az előző felállásnál: az építtető villanyszerelő, és nincs saját vállalkozása. Bonyolítsuk a dolgot most annyival, hogy szakember-építtetőnk azt sem akarja, hogy – az előző pont szerint – vállalkozó kivitelező felügyelete alatt kelljen végeznie a munkát. (Pedig akkor minden felelősség a vállalkozóé lenne…) Erre is van lehetőség, ugyanis a vállalkozó kivitelező felügyelete kikerülhető, bár azért a munka felosztásáról megegyezni szükséges, ha generálkivitelezővel építkezünk.
Ebben az esetben az építtetőnek be kell fáradnia az illetékes építésügyi osztályhoz és be kell jelentenie igényét arra vonatkozólag, hogy vállalkozó kivitelező felügyelete nélkül építené a saját házát egy-egy munkafolyamat erejéig. A hatóság a tapasztalatok szerint ilyenkor megvizsgálja az építtető szakmai képzettségéről szóló bizonyítványait, és ennek alapján megítéli, hogy az építtető valóban alkalmas szakmailag az igénylésben felmerült munkafolyamatok elvégzésére. Az eljárásért fizetni kell, tapasztalat szerint 20 000 Ft eljárási díjat. A bírálatról határozatban értesítik az építtetőt.
Ha kérése pozitív elbírálás alá esett, akkor az építtetőt (ameddig a saját építkezése tart) technikailag „vállalkozó kivitelezőnek” és „felelős műszaki vezetőnek” minősítik egy személyben, és technikai NÜJ számot kaphat. Így a dokumentálást is maga fogja végezni az igényelt munkafolyamatokra vonatkozólag. Területileg eltérő volt a tapasztalat az egyes hatóságok körében, hogy kötelezték-e vagy felmentették-e az adott építtetőt kötelező felelősségbiztosítás megkötése alól. Ebben az esetben hozzátartozó nem biztos, hogy végezhet munkát az adott munkaterületen, erről érdemes kikérni előre az adott építésfelügyeleti szerv írásbeli nyilatkozatát/határozatát.
Amikor az építtetőnek van saját szakirányú vállalkozása
Tegyük fel, hogy építtetőként saját, kivitelező vállalkozói minősítéssel rendelkező vállalkozásunk is van. Építhetem a házam vállalkozóként?
A válasz IGEN, de számos dolgot érdemes azért olyankor is mérlegelni, ha építtetőként saját vállalkozásomat bízom meg.
Ez a felállás akár támogatásoktól zárhat el minket (pl. CSOK)!
A vállalkozó kivitelezői felelősségéről nem írnék bővebben, mert feltételezem, akik ezzel foglalkoznak, tisztában vannak a szabályokkal. Fontos azonban tisztázni, hogy ha kivitelező vállalkozóként építem a házam, akkor is megállapodást kell kötni saját magammal (mint építtetővel), illetve a hozzátartozókkal, akik szakképesítés nélkül végeznének bizonyos munkafolyamatokat!
Csak felelősséggel!
Habár úgy tűnik, hogy igazából mindenféle saját munka elvégzésére lehetőségünk van a saját házunkon, de azért ez nem veszélytelen, és komoly felelősséget is jelent! Mindenkit bíztatok a munkavédelmi szabályok megismerésére, betartására, és akár munkafázisonként kérjük munkavédelmi specialista segítségét. Nem nagy költség, de talán meg tud óvni minket pár jó tanáccsal, hogyan kerüljük el a sérüléseket, baleseteket és netán az életveszélyes helyzeteket. Az építkezések a leginkább balesetveszélyes területek közé tartoznak, és bizony a közelmúltban is történtek gondatlanságból halálos balesetek saját részre történő munkavégzés közben is!
Ha hasznosnak találtátok a cikket és továbbra is szeretnétek értékes, építkezéshez kapcsolódó tartalmakról értesülni, iratkozzatok fel hírleveleinkre: